TTG Polska Dziennik Turystyczny

Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych w Płocku

Kilkadziesiąt filmów krajoznawczych z całego świata zostanie pokazanych podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych (International Tour Festival), który odbędzie się w Płocku w dniach od 20 do 24 września. Najlepsze obrazy zostaną nagrodzone, w tym Nagrodą Grand Prix Poland oraz nagrodami w kilku kategoriach, m.in. za oryginalność tematu i najlepsze zdjęcia.

Jak powiedziała Lena Grabowska z płockiego Urzędu Miasta, przegląd, który współorganizują International Tour Film Festival z siedzibą w Rzymie oraz warszawska Fundacja EUROPE 2004, prezentowany będzie w Polsce po raz pierwszy.

Idea pokazów filmów krajoznawczych szerszej publiczności narodziła się we Włoszech w 1962 roku. Wtedy po raz pierwszy odbył się Narodowy Festiwal Filmów Turystycznych w Wenecji, który od 1970 roku gościł w kolejnych włoskich miastach, m.in. w Palermo, Neapolu, Ligniano Sabbiadoro i Como.

W 1983 roku Antonio Conte, włoski dziennikarz i prezes Europejskiej Federacji Prasy Turystycznej, zorganizował pierwszy festiwal o zasięgu światowym – Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych, który początkowo odbywał się we włoskim uzdrowisku Montecatini Terme, a później w miejscowości Varese. W tym czasie w poszczególnych krajach zaczęły powstawać podobne festiwale filmów krajoznawczych, jak przeglądy w czeskim kurorcie Karlove Vary, Berlinie, Lizbonie, czy w Nowym Jorku.

Wszystkie festiwale poświęcone filmom turystycznym podlegają Międzynarodowej Komisji Współpracy Festiwali Filmów Turystycznych z siedzibą w Wiedniu (C.I.F.F.T.), gdzie co roku odbywa się festiwal podsumowujący sezon festiwalowy na świecie.

Źródło : www.wp.pl

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *