TTG Polska Dziennik Turystyczny

Młodzi pielgrzymi dotarli do francuskiego Vezelay

Ponad 400 młodych ludzi z całej Europy wzięło udział w pielgrzymce do romańskiej bazyliki św. Marii Magdaleny w Vezelay we Francji. Ich udział w marszu "dla Europy i pokoju" zorganizowany została przez społeczność franciszkańską.

W marszu, który trwał od 31 lipca do 8 sierpnia, wzięła udział młodzież z Francji, Belgii, Holandii, Niemiec i krajów Europy Środkowej.

Marsz odbył się w ramach uroczystości zorganizowanych w tym roku dla uczczenia 60. rocznicy pielgrzymki w intencji pokoju, która wyruszyła z Vezelay latem 1946 roku.

Po zakończeniu wojny, w 1946 roku, nasi dziadkowie przyszli do Vezelay, aby uczcić pokój – przypominają organizatorzy marszu. – 60 lat później proponujemy, by na nowo odnaleźć poczucie braterstwa między młodymi Europejczykami".

Uroczystości w intencji pokoju i Europy rozpoczęły się od pięciodniowego marszu przez Morvan, a następnie od 5 sierpnia przez trzy dni były kontynuowane w samym Vezelay.

Vezelay, należące do miejsc światowego dziedzictwa kultury, było jednym z największych ośrodków pielgrzymkowych Europy. Wyruszały stamtąd drogą zwaną od miasta Limoges Via Lemovicensis, przez Limoges, Perigueux, Saint Sever i Orthez pielgrzymki do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Była to jedna z najbardziej znanych i uczęszczanych tras do Composteli. Rozprzestrzeniał się nią także styl romański.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *