TTG Polska Dziennik Turystyczny

Młodzi preferują polskie uzdrowiska

Zapanowała nowa moda na spędzanie urlopu. Polacy wybierają sanatoria i uzdrowiska zamiast ośrodków wypoczynkowych w górach czy nad morzem. I co ciekawe, częściej takiego wyboru dokonują ludzie młodzi, dobrze sytuowani, wykształceni i z dużych miast niż osoby w podeszłym wieku – informuje wtorkowe Metro (27.06) .

Na przykład w uzdrowisku w Polanicy Zdroju co czwarty kuracjusz ma mniej niż 30 lat! Podobnie w Nałęczowie i Ciechocinku. Tu nawet 30 proc. odwiedzających nie przekroczyło 35. roku życia. Skąd takie zainteresowanie? – Po prostu niektórzy lubią się relaksować bez wysiłku. A to zapewnia im takie uzdrowisko – mówi Iwona Kościerzyńska z sanatorium Chemik w Ciechocinku. – Młodzi coraz częściej chcą spokojnie wypocząć.Bez nadmiernego hałasu i szumu. A my im to dajemy – wtóruje Jacek Hibner z sanatorium Malinowy Zdrój w Busku Zdroju. To zainteresowanie obserwują też mieszkańcy. – Młodych przybywa, to i miasto ożyło młodością – cieszy się handlowiec z Ciechocinka. Wymienia, że dzięki temu ostatnio przybyło kilka dyskotek i pubów.

Młodzi w sanatoriach stawiają na kąpiele solankowe, relaksujące masaże i odświeżające maseczki pielęgnacyjne. Uzdrowiska przygotowują dla nich specjalne zabiegi, a niektóre, np. w Krynicy Górskiej, tworzą oddzielne ośrodki tylko z odnową bilogiczną. Takiej przyjemności co najmniej raz w roku nie może odmowić sobie 26-letnia Weronika. – To lepsze niż wyjazd do jakiegoś zagranicznego kurortu. Po takiej wizycie czuję się jak nowo narodzona. I choć trochę to kosztuje, nie żałuje pieniędzy. Tygodniowy pobyt z 5 zabiegami np. w Polanicy Zdroju kosztuje 2 tys. złotych, w Szczawnicy 2,2 tys.

Paradoksalnie taniej jest w sanatoriach za granicą. W Truskawcu na Ukrainie za  dwutygodniowy pobyt z podstawowymi zabiegami zapłacimy 1,3 tys.zł, w Odessie 1,5 tys.
– I dlatego do tych uzdrowisk Polacy jeżdżą chętniej niż do krajowych – mówi Beata Olipira z Orbisu, który organizuje wyjazdy do zagranicznych sanatoriów.

Metro zauważa, że młodzi Polacy w końcu dbają o swoje zdrowie, a sanatoria zaczynają zarabiać. 

Najpopularniejsze zabiegi wśród młodych ludzi:
masaże,
kąpiele siarkowe i solankowe,
maseczki pielęgnacyjne,
kriosauna – przebywanie przez kilka minut w temp. poniżej 160 st. Celsjusza

Metro 27.06.2006

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *