TTG Polska Dziennik Turystyczny

Moskwa najdroższym miastem świata

Moskwa znalazła się na pierwszym miejscu zestawienia 50 najdroższych miast świata 2005 roku – wynika z opublikowanego raportu firmy konsultingowej Mercer Human Resource Consulting.

W porównaniu z rokiem poprzednim stolica Rosji poszła w górę o trzy miejsca, co jest spowodowane m.in. boomem na rynku nieruchomości. Tokio (na 1. miejscu w 2004 r.) – z powodu słabnącego kursu jena w tym roku znalazł się na trzeciej pozycji po Seulu.

Drugim po Moskwie najdroższym europejskim miastem okazał się Londyn – piąte miejsce, a trzecim – Genewa na siódmej lokacie. Ponadto w pierwszej dziesiątce znalazły się w kolejności Kopenhaga, Zurych i Oslo. Europejskie metropolie traciły w tym roku miejsca m.in. ze względu na taniejące euro. Najdroższym miastem Stanów Zjednoczonych jest Nowy Jork, na 10. miejscu ex aequo ze stolicą Norwegii.

W górę w porównaniu z minionymi latami poszły miasta Chin. Hongkong zajął czwarte miejsce, Pekin – 14., a Szanghaj – 20.

Warszawa nie znalazła się w na liście 50, którą zamykają Praga i Bratysława.

Autorzy raportu zanalizowali dane ze 144 miast z całego świata i uwzględnili ceny ponad 200 produktów i usług, m.in.: żywności, mieszkań czy transportu. Najtańszym miastem, które wzięło udział w badaniu okazało się Asuncion, stolica Paragwaju.

Onet.pl

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *