Moskwa znalazła się na pierwszym miejscu zestawienia 50 najdroższych miast świata 2005 roku – wynika z opublikowanego raportu firmy konsultingowej Mercer Human Resource Consulting.
W porównaniu z rokiem poprzednim stolica Rosji poszła w górę o trzy miejsca, co jest spowodowane m.in. boomem na rynku nieruchomości. Tokio (na 1. miejscu w 2004 r.) – z powodu słabnącego kursu jena w tym roku znalazł się na trzeciej pozycji po Seulu.
Drugim po Moskwie najdroższym europejskim miastem okazał się Londyn – piąte miejsce, a trzecim – Genewa na siódmej lokacie. Ponadto w pierwszej dziesiątce znalazły się w kolejności Kopenhaga, Zurych i Oslo. Europejskie metropolie traciły w tym roku miejsca m.in. ze względu na taniejące euro. Najdroższym miastem Stanów Zjednoczonych jest Nowy Jork, na 10. miejscu ex aequo ze stolicą Norwegii.
W górę w porównaniu z minionymi latami poszły miasta Chin. Hongkong zajął czwarte miejsce, Pekin – 14., a Szanghaj – 20.
Warszawa nie znalazła się w na liście 50, którą zamykają Praga i Bratysława.
Autorzy raportu zanalizowali dane ze 144 miast z całego świata i uwzględnili ceny ponad 200 produktów i usług, m.in.: żywności, mieszkań czy transportu. Najtańszym miastem, które wzięło udział w badaniu okazało się Asuncion, stolica Paragwaju.
Onet.pl