TTG Polska Dziennik Turystyczny

Muzeum Ikon w Supraślu rozpoczęło działalność

W Supraślu koło Białegostoku otwarto w czwartek Muzeum Ikon – jedną z największych takich placówek w Polsce. Znajduje się ono na terenie męskiego klasztoru prawosławnego o ponad pięćsetletniej tradycji. W uroczystości uczestniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.

W swoich zbiorach supraska placówka ma ok. 1,2 tys. ikon, z których najstarsze datowane są na przełom XVII i XVIII wieku. Zdecydowana większość to ikony zatrzymane przez celników w czasie prób ich przemytu do Polski. Jeszcze kilka lat temu takie przemyty były częste, a jednorazowo zatrzymywano po kilkadziesiąt ikon, które po zakończeniu postępowań karnych trafiały do muzeum.

Stała ekspozycja muzeum to około trzystu ikon, cerkiewne przedmioty sakralne oraz unikalne XVI-wieczne freski supraskie. Za kilka tygodni wystawa będzie miała charakter multimedialny, z wykorzystaniem światła i dźwięku, zdjęć i obrazów, by pokazać nie tylko same ikony, ale też ich znaczenie kulturowe i religijne. Ze względu na taki charakter wystawy, jednorazowo będzie mogło ją oglądać 80 osób. 

 W ramach działalności muzeum – stanowiące część Muzeum Podlaskiego w Białymstoku – będzie także prowadzić konserwację ikon, warsztaty edukacyjne i archiwizacja zabytków kultury cerkiewnej.

Pomysł utworzenia Muzeum Ikon w Supraślu zrodził się w 1998 roku, rok później Muzeum Podlaskie podpisało stosowną umowę – dotyczącą przede wszystkim dzierżawy pomieszczeń – z prawosławną diecezją białostocko-gdańską. Pieniądze pochodziły przede wszystkim z kontraktu dla woj. podlaskiego, budżetu samorządu województwa oraz od ministra kultury.

Wówczas brakowało jednak środków na remont kapitalny budynku (dawnego Pałacu Opatów znajdującego się na terenie klasztoru), który był w bardzo złym stanie technicznym. Pierwsze pieniądze, na remont dachów, przekazał wtedy Generalny Konserwator Zabytków. Po kilkuletnich staraniach udało się uzyskać środki na kapitalny remont pomieszczeń i przygotowanie wystawy. Wszystkie prace, łącznie z przygotowaniem stałej ekspozycji, kosztowały dotąd 4,5 mln zł.

Województwo podlaskie uznawane jest za centrum prawosławia w Polsce. W Bielsku Podlaskim działa jedyna w kraju szkoła ikonograficzna.

Źródło: www.wp.pl

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *