TTG Polska Dziennik Turystyczny

Myto za przejazd przez rzeki i góry

Nie jest wykluczone, że nawet 200 złotych miesięcznie będziemy płacić za to, że jadąc do pracy, skorzystamy z mostów i tuneli.

Posłowie pracują właśnie nad zgłoszonym przez rząd projektem ustawy o drogowych spółkach specjalnego przeznaczenia. Mają one budować w Polsce szybkie drogi i autostrady. Projekt przewiduje, że spółki te będą mogły pobierać od kierowców opłaty za przejazd mostami i tunelami. Opłatę określono, w zależności od kategorii samochodu (czyli jego wagi), w wysokości od 4 do 9 zł. Kierowcy samochodów osobowych będą musieli zapłacić za przejazd mostem 5 zł, a tunelem 10 zł. Gdyby ktoś codziennie musiał korzystać z takich obiektów, wydałby na opłaty nawet 200 złotych – napisała "Rzeczpospolita".

Myto pobierałyby nowe spółki. Ale dotyczy ono tylko przejazdu tymi mostami, które znajdują się na drogach krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. A tych jest w całej Polsce 3690. Z tego 91 mostów ułatwia przeprawy przez rzeki, m.in. przez Wisłę, Odrę, Bug czy Dunajec. Jak podaje generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w ciągach dróg krajowych nie ma obecnie innej możliwości przedostania się na drugą stronę rzeki niż przejazd mostem. Brakuje więc alternatywy np. w postaci promu. Po wprowadzeniu opłat kierowcy nie będą mieli więc innego wyboru niż płacić – czytamy w www.wnp.pl

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *