TTG Polska Dziennik Turystyczny

Na polskich lotniskach restrykcje utrzymane

Jak poinformował Urząd lotnictwa Cywilnego – nie zostaną złagodzone kontrole na polskich lotniskach, zaostrzone po udaremnionej próbie ataku terrorystycznego w Londynie.

Decyzja taka zapadła na spotkaniu kierujących służbami, m.in. straży granicznej i policji oraz przedstawicieli Urzędu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Katarzyna Krasnodębska, nadal będzie obowiązywać m.in. zakaz wnoszenia bagażu podręcznego na pokład samolotów lecących do USA, Wielkiej Brytanii, Kanady i Izraela. Utrzymane zostaną też wzmożone, ręczne kontrole, pasażerów udających się do tych państw.

Decyzję taką podjęto –  z uwagi na specyfikę funkcjonowania polskich portów lotniczych oraz pojawiające się problemy z ich przepustowością – poinformowała PAP. Jak powiedziała Krasnodębska, utrzymanie wzmożonych kontroli sugerowała Straż Graniczna, i do tej sugestii przychyliło się MSWiA.

"Jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w kraju i z innymi państwami. Prowadzimy z nimi konsultacje, z których wynika, że zaostrzone kontrole dla pasażerów samolotów lecących do W. Brytania, Kanady, Stanów zjednoczonych i Izraela powinny zostać utrzymane" – powiedział PAP rzecznik komendanta głównego Straży Granicznej Jarosław Żukowicz.

Podkreślił, że wprowadzenie częściowych ułatwień – np. poprzez oddzielne pasy odpraw dla pasażerów lecących w tych kierunkach – nie jest możliwe ze względu na wyjątkowy wzrost w ostatnim roku, ruchu na polskich lotniskach (o 30 proc.) oraz m.in. przebudowę warszawskiego Okęcia (odprawia ono obecnie rocznie ok. 8 mln pasażerów, przystosowane jest do 3 mln). Dodał, że także umożliwienie pasażerom wnoszenia na pokłady samolotów np. urządzeń elektronicznych dodatkowo wydłużyłoby kontrole – strażnicy musieliby szczegółowo sprawdzić każde takie urządzenie.

Jak poinformowała Katarzyna Krasnodębska, że sytuacja będzie nadal analizowana. "W przypadku, gdy ulegnie zmianie, będzie rozważane złagodzenie restrykcji" – zaznaczyła.

Na lotniskach będzie też nadal więcej policjantów – poinformował PAP dyrektor biura komunikacji społecznej Komendy Głównej Policji Paweł Biedziak. Jak dodał, patrole pozostaną prewencyjnie zwiększone o policyjnych wywiadowców po cywilnemu oraz funkcjonariuszy prewencji.

Źródło: PAP

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *