TTG Polska Dziennik Turystyczny

Najnowocześniejszy pociąg rusza w Polskę

Blisko 12,5 mln zł kosztował województwo łódzkie najnowocześniejszy w Polsce pociąg – Acatus ED74 – wyposażony m.in. w klimatyzację i monitoring.

Od najbliższego weekendu kursować będzie na trasie Łódź-Skierniewice.

Jest to pierwszy z 11 pociągów, jakie do końca przyszłego roku mają trafić do spółki PKP Przewozy Regionalne i obsługiwać trasę Łódź-Warszawa.

Jak wyjaśnił w poniedziałek podczas prezentacji pociągu na dworcu Łódź-Fabryczna marszałek województwa łódzkiego Stanisław Witaszczyk, pieniądze na jego zakup pochodziły z kontraktu wojewódzkiego. Według władz województwa, pociąg będzie obsługiwał najpopularniejsze trasy.

Acatus jest pierwszym w Polsce pociągiem posiadającym napęd asynchroniczny. Oznacza to, że podczas hamowania zwraca do sieci część energii przez co koszty eksploatacji są mniejsze – jak twierdzi producent, bydgoska firma Pojazdy Szynowe Pesa – o około 25 proc. Pociąg o długości 60 metrów ma 160 miejsc siedzących; łącznie może zabrać nawet 350 pasażerów.

"Pociąg przystosowany jest do przewożenia osób na wózkach inwalidzkich. Wyposażony został w wysuwane stopnie, dzięki którym można łatwo wsiąść i wysiąść z pociągu" – powiedział PAP dyrektor departamentu gospodarki Łódzkiego Urzędu Marszałkowskiego, Andrzej Dzierbicki.

Również dla podróżujących z rowerami wydzielona została przestrzeń ze specjalnymi uchwytami na pojazdy.

Według Dzierbickiego, pasażerowie będą mieli komfortowe warunki podróży, bo pociąg wyposażony jest w klimatyzację. W całym składzie zainstalowano też monitoring, który ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa.

Udogodnieniem dla pasażerów ma też być system informacji. Na elektronicznych tablicach wyświetlane będą m.in. informacje o kolejnych stacjach. 

Wirtualnemedia

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *