TTG Polska Dziennik Turystyczny

Niech żyje Polonez. Noc Muzeów w Wilanowie

Noc Muzeów w Wilanowie
Fot. Bartosz Karwacki

Dnia 18 maja wszystkie muzea w całej Polsce oraz niektóre placówki kulturalne i obiekty rządowe otwierają się późnym wieczorem na nocne zwiedzanie. Na tą noc czeka, ustawiając się w długie kolejki wielu zwiedzających zarówno miejscowych jak i gości z całej Polski i zagranicy, aby zobaczyć ekspozycje muzealne. Tym bardziej, że podczas tej imprezy wstęp do wszystkich placówek biorących udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny.

Noc Muzeów to nie tylko zwiedzanie sal wystawowych, ale również biorące w niej udział placówki przygotowują atrakcje dodatkowe jak np.: zwiedzanie z przewodnikiem w stroju z epoki, wykłady, spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty, czy występy artystyczne.

W wielu miastach np. w Warszawie zorganizowane są specjalne, bezpłatne linie muzealne, obsługiwane zabytkowymi autobusami np. „Ogórkami” oraz tramwajami, którymi można podróżować między muzeami.

W tym roku na Noc Muzeów wybrałem się do Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.

Noc Muzeów w Wilanowie
Fot. Bartosz Karwacki

Tu impreza rozpoczęła się dużo wcześniej, bo już o 17:00 specjalnym programem artystycznym z okazji wpisania Poloneza na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO, a tematem przewodnim wydarzenia był właśnie Polonez.

Program przygotowała Fundacja im. Królowej Marii Kazimiery oraz uczestniczki programu edukacyjno – charytatywnego Debiutantki, w którego repertuarze znalazły się pokazy tego narodowego tańca w wykonaniu zespołów artystycznych oraz pokaz mody.

Wydarzenie rozpoczął Polonez z filmu „Pan Tadeusz” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej w strojach z epoki, a następnie odbył się pokaz mody kolekcji Beaty Bojdy, w którym w roli modelek wystąpiły Debiutantki oraz laureatki konkursu Młoda Polka.

Noc Muzeów w Wilanowie
Fot. Bartosz Karwacki

Na zakończenie programu król Jan III Sobieski oraz Królowa Maria Kazimiera, zwana Marysieńką, w rolę której wcieliła się Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz dyrektor OPS Praga Południe – Anna Brzezińska, którzy tradycyjnymi słowami „Poloneza czas zacząć” zaprosili wszystkich do wspólnego zatańczenia tego wspaniałego, narodowego tańca. Również wspólnie z artystami i Debiutantkami tańczyła publiczność.

Po zakończeniu tego specjalnego programu rozpoczęło się nocne zwiedzanie pałacu.

Bartosz Karwacki

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *