TTG Polska Dziennik Turystyczny

Nowa atrakcja turystyczna Przemyśla

Pojawiła się szansa na uruchomienie i udostępnienie turystom unikatowych śladów kultury romańskiej w podziemiach XIV-wiecznej bazyliki archikatedralnej w Przemyślu – poinformował Witold Wołczyk z kancelarii prezydenta tego miasta.

Podczas wieloletnich badań, zakończonych w 1998 r., w podziemiach tej zabytkowej bazyliki dokonano sensacyjnego odkrycia, odsłaniając mury świątyni powstałej jeszcze w czasach Mieszka I. Nieco wcześniej natrafiono tam także na XI-wieczną rotundę pod wezwaniem św. Mikołaja. Zdaniem badaczy, udało się odkryć prawdziwe perły architektury romańskiej, których zwiedzanie mogłoby stać się prawdziwą atrakcją turystyczną.
Tym bardziej, że rotunda okazała się najdalej wysuniętą na wschód świątynią obrządku łacińskiego monarchii wczesnopiastowskiej. Ponadto rezultaty badań rzuciły nowe światło na dzieje chrystianizacji w tej części Europy. Cenny relikt dziedzictwa kulturowego został ujęty w rządowym programie ochrony zabytków sztuki romańskiej w Polsce. Stwarza to możliwość finansowania przez państwo w 50 procentach całego przedsięwzięcia.

Aby tak się stało, trzeba znaleźć pozostałe 50%. Wstępnie oblicza się, że koszt tej inwestycji, to około 150 tys. zł. Przemyska parafia archikatedralna, która prowadzi obecnie szereg prac remontowo-konserwatorskich w swej zabytkowej bazylice, nie dysponuje jednak taką kwotą. Wystąpiła, zatem do władz samorządowych Przemyśla z prośbą o dofinansowanie, ale w kasie miejskiej także brakuje pieniędzy. Ratunkiem mogą być fundusze z Unii Europejskiej, z których władze mają zamiar skorzystać.

Źródło: PAP

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *