TTG Polska Dziennik Turystyczny

Nowe wagony dla PKP Intercity

PKP Intercity
Fot. Bartosz Karwacki

Coraz częściej na środek lokomocji szczególnie w podróżach dalekobieżnych wybieramy kolej. Rośnie, więc zapotrzebowanie na nowy tabor zarówno nowoczesne lokomotywy jak i wagony.

PKP Intercity rozstrzygnęło przetarg na dostawę  300 nowych wagonów, z prawem opcji na dodatkowe 150.

Zamówienie na realizację projektu o wartości 4 238 580 000,00 zł brutto (6 357 870 000,00 zł brutto z opcją) otrzymała firma H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych z Poznania.

Producent we wszystkich siedmiu zadaniach uwzględnionych w przetargu zaproponował najniższą cenę. Na realizację projektu PKP Intercity, po uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych, zabezpieczyło kwotę 4 238 580 000,00 zł brutto. Przewoźnik będzie mógł skorzystać z prawa opcji i zamówić dodatkowych 150 wagonów. Wówczas kwota zamówienia zwiększy się do 6 357 870 000,00 zł brutto.

Dzięki realizacji tego projektu PKP Intercity będzie dysponowało ponad 300 nowymi wagonami różnego typu, które stopniowo zastąpią stare, wysłużone pojazdy kursujące dzisiaj w niektórych pociągach powoli wycofywanej już kategorii TLK.

Wspomniane zamówienie dotyczy wagonów różnego typu:

  • 38 wagonów przedziałowych 1. klasy z wydzieloną częścią bezprzedziałową;
  • 40 wagonów przedziałowych 2. klasy;
  • 80 wagonów bezprzedziałowych 2. klasy;
  • 38 wagonów przedziałowych 2. klasy z miejscami dla osób z niepełnosprawnościami;
  • 40 wagonów bezprzedziałowych 2. klasy z miejscami do przewozu rowerów;
  • 38 wagonów restauracyjnych;
  • 26 wagonów dzienno-nocnych, które zapewnią wygodne przejazdy w nocy.

Nowo dostarczone pojazdy otrzymają nowy design, będą przystosowane do prędkości 200km/h oraz zostaną wyposażone w gniazdka elektryczne i USB, nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz nastrojowe oświetlenie. Pasażerowie zyskają również dodatkową przestrzeń na bagaż, który będą mogli umieścić pod fotelem.

Innowacyjnym rozwiązaniem będzie przestrzeń przeznaczona dla rodziców podróżujących z dziećmi, która połączy część pasażerską z bezpieczną przestrzenią do zabaw, co pozwoli na komfortowe podróżowanie z maluchami. Miejsca w pierwszej klasie zyskają nowy i spójny standard, który obejmie wagony z przedziałami i te bezprzedziałowe, a w środku, poza standardowymi udogodnieniami, znajdą się nowości takie jak ładowarki indukcyjne. Zmienią się również wagony restauracyjne, zyskując bardziej kameralne i klimatyczne wnętrze.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *