TTG Polska Dziennik Turystyczny

Nowe zasady na parkingach P+R w Warszawie

Parking

Wybierając się do Warszawy, a zwłaszcza do centrum zastanawiamy się nad sposobem poruszania się po mieście. Można wszędzie dojechać samochodem, ale w Śródmieściu i wielu dzielnicach napotkamy często na brak wolnych miejsc parkingowych. Najlepiej, więc zostawić auto na parkingach zlokalizowanych w pobliżu stacji metra i nim pojechać dalej.

Spełniając oczekiwania m.in. turystów, chcących zostawić samochód w bezpiecznym miejscu w czasie weekendowego zwiedzania miasta władze i Rada Miasta Warszawy zdecydowały o zmianie zasad korzystania z 17 parkingów, działających w systemie Parkuj i Jedź, które zaczynają obowiązywać od niedzieli 28.04.2024

W dni powszednie godziny i zasady korzystania z parkingów będą bez zmian w godz.: 4:30 – 2:30. Od 2:30 do 4:30 jest przerwa techniczna. Zmiany zaś dotyczą weekendów.

Od piątku do poniedziałku nie będzie przerw technicznych, więc nasze auto można zostawić bezpłatnie na cały weekend.

Niestety wprowadzone zostają również zmiany w opłatach.

Nie będzie już bezpłatnego parkowania i ładowania samochodów elektrycznych. Pierwsze 20min będzie bezpłatne, dalsze parkowanie pozostanie w gratisie jeśli posiadamy przy sobie bilet komunikacji miejskiej: krótkookresowy min. dobowy lub długookresowy 30- i 90 dniowy. Błędem ze strony ZTM i władz miasta jest brak honorowania biletów minutowych, z których korzystają głównie goście przemieszczający się komunikacją np. w jedno określone miejsce  bez konieczności częstych przejazdów w ciągu dnia np. dojechanie w odwiedziny, czy na spotkanie lub event do centrum. Przykro, że zarówno ZTM, prezydent Trzaskowski jak i radni o tym nie pomyśleli. Od niedzieli będzie obowiązywać opłata za ładowanie elektryków w kwocie 1,61zł/kWh. Zaś opłata za postój bez ważnego biletu wzrośnie do 250zł. Również wprowadzona zostaje opłata 100zł za pojazd nieuprawniony do korzystania z parkingu np. przyczepka.

W uzasadnieniu uchwały, która zacznie obowiązywać od 28 kwietnia, oszacowano, że wzrost przychodów budżetu Warszawy z tytułu podwyższenia wysokości opłaty za najem miejsca postojowego, na podstawie danych za rok 2022, wyniesie około 31 tysięcy złotych rocznie, przy założeniu realizacji wszystkich płatności na miejscu. W przypadku odroczonego terminu płatności kwota ta wyniesie około 93 tysięcy złotych.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *