TTG Polska Dziennik Turystyczny

Ograniczenia w ruchu lotniczym. Tak będziemy latać od 1 maja z Chopina

Samolot na pasie startowym Lotniska Chopina
Fot. Unsplash

Zgodnie z rozporządzeniem ws. ograniczeń w ruchu lotniczym, operacje lotnicze z i na lotniska Chopina w Warszawie i Warszawa/Modlin będą mogły być wykonywane tylko między godzinami 09.30–17.00 czasu lokalnego.

W Dzienniku Ustaw opublikowano w poniedziałek wieczorem rozporządzenie Rady Ministrów ws. ograniczeń w ruchu lotniczym. Wchodzi ono w życie z dniem 1 maja 2022 r. (z wyjątkiem § 5, który wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia), a traci moc 31 maja 2022 r.

Jak zaznaczono w rozporządzeniu, w związku z ograniczeniem dostępności służb żeglugi powietrznej obsługujących operacje lotnicze oraz „obniżeniem deklarowanej pojemności rejonu kontrolowanego TMA Warszawa”, który obejmuje Lotnisko Chopina w Warszawie (EPWA) i lotnisko Warszawa/Modlin (EPMO), „wprowadza się ograniczenia możliwości wykonywania operacji lotniczych w TMA Warszawa”.

Operacje lotnicze w TMA Warszawa mogą być wykonywane tylko między godzinami 09.30–17.00 czasu lokalnego (LT), „pod warunkiem zapewnienia służb żeglugi powietrznej obsługujących te operacje oraz nieprzekroczenia deklarowanej pojemności TMA Warszawa”.

„W przedziale czasowym, o którym mowa […] przylot statku powietrznego, który zamierza następnie wykonać operację odlotu w tym samym dniu, może być wykonany nie później niż do godziny 15.45 czasu lokalnego (LT)” — czytamy w rozporządzeniu, które ukazało się w Dzienniku Ustaw.

Kryzys w PAŻP. Będą opóźnienia lotów

Jak wskazano w rozporządzeniu, aby zapewnić możliwie największą dostępność „usług regularnego przewozu lotniczego w TMA Warszawa pierwszeństwo wykonania mają operacje lotnicze na Lotnisku Chopina w Warszawie (EPWA)”. W ramach pierwszeństwa „operacje lotnicze są wykonywane z lotnisk i na lotniska” w następującej kolejności:

Londyn — Heathrow (EGLL); Londyn — Luton (EGGW); Londyn — Stansted (EGSS); Frankfurt (EDDF); Nowy Jork (KJFK); Chicago (KORD); Paryż (LFPG); Bruksela (EBBR); Stambuł (LTFM); Rzym (LIRF); Amsterdam (EHAM); Toronto (CYYZ); Dubaj (OMDB); Incheon (RKSI); Monachium (EDDM); Rzeszów (EPRZ); Wiedeń (LOWW); Tel Awiw (LLBG); Oslo (ENGM); Zurich (LSZH); Dublin (EIDW); Kopenhaga (EKCH); Budapeszt (LHBP); Wilno (EYVI); Praga (LKPR); Bukareszt (LROP); Düsseldorf (EDDL); Barcelona (LEBL); Lizbona (LPPT); Tbilisi (UGTB); Berlin (EDDB); Szczecin-Goleniów (EPSC).

Jeżeli zaistnieje możliwość wykonania operacji lotniczych wykraczających poza te operacje lotnicze, „oraz nie spowoduje to przekroczenia deklarowanej pojemności TMA Warszawa”, na Lotnisku Chopina w Warszawie (EPWA) mogą być wykonywane operacje lotnicze z lotnisk i na lotniska inne. „W takim przypadku decyzję o przydziale czasów na start lub lądowanie podejmuje koordynator Lotniska Chopina w Warszawie (EPWA)” — wskazano w rozporządzeniu.

Jak dodano, w przypadku operacji lotniczych na trasach z lotnisk i na lotniska, „o których mowa w § 3 ust. 2, dopuszcza się ich wykonywanie na danej trasie wyłącznie raz dziennie, przez jednego przewoźnika lotniczego, który przewiózł największą liczbę pasażerów na danej trasie w latach 2019–2021, z wyłączeniem przypadku, o którym mowa w § 3 ust. 3”.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

2 odpowiedzi

  1. Na majówki lata lewactwo i liberalna zgnilizna!!!
    Nic się nie stanie, jak zostaną w kraju 😜🤪😛

  2. to nie tylko na majowke jak ktos bedzie chial odwiedzic rodzine w UK to nie bedzie mial pelnego dnia tylko rano bedzie musial wracac… jakby nie mogloby byc chociaz do 19tej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *