TTG Polska Dziennik Turystyczny

Opodatkować bilety lotnicze na potrzeby pomocy rozwojowej?

Grupa 13 państw, pod przewodnictwem Francji, opowiada się za opodatkowaniem biletów lotniczych i wykorzystaniem uzyskanych środków na pomoc rozwojową.

Zdecydowanie przeciwne jest temu Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA).

W Paryżu zakończyła się w środę dwudniowa konferencja międzynarodowa, poświęcona poszukiwaniu nowych źródeł finansowania pomocy dla najbiedniejszych krajów.

Państwa, które zdecydowały się opodatkować bilety lotnicze, to: Brazylia, Chile, Cypr, Francja, Jordania, Kongo, Luksemburg, Madagaskar, Mauritius, Nikaragua, Norwegia, Wielka Brytania i Wybrzeże Kości Słoniowej.

Jest też grupa 25 państw, które co prawda nie zamierzają przyłączyć się do inicjatywy opodatkowania biletów, ale obiecały wkład finansowy do centralnego funduszu, utworzonego przez trzynastkę. Są w tej grupie Niemcy, Austria, Belgia, Afryka Południowa, Korea Południowa i Meksyk.

"Tworzymy coś zupełnie nowego i rewolucyjnego – powiedział dziennikarzom szef francuskiej dyplomacji Philippe Douste-Blazy na zakończenie konferencji. – (…) Na świecie jest sześć milionów ludzi, którzy pilnie potrzebują leczenia AIDS, a nie dostają żadnych leków".

Właśnie walka z chorobami w Trzecim Świecie jest głównym celem proponowanego funduszu, z którego inicjatywą wystąpiły Francja i Brazylia.

Paryska konferencja wywołała ostrą reakcję IATA. Zrzeszenie wezwało wszystkie rządy do odrzucenia inicjatywy opodatkowania biletów lotniczych. Za "szczególnie krótkowzroczne i rozczarowujące" uznano poparcie, udzielone tej inicjatywie przez sekretarza generalnego ONZ Kofi Annana.

"Linie lotnicze odgrywają decydująca rolę w rozwoju gospodarczym krajów, umożliwiają towarom i ludziom dostęp do światowych rynków – głosi oświadczenie IATA. – Zwiększenie kosztów latania jest kąsaniem ręki, która karmi rozwój".

Annan wezwał przedstawicieli ok. 100 krajów uczestniczących w paryskiej konferencji do wprowadzenia podatku od biletów lotniczych. Uzyskane w ten sposób środki powinny być – według sekretarza generalnego ONZ – wykorzystane do walki z AIDS, gruźlicą i malarią w Trzecim Świecie.

Stanowisko IATA podzielają m.in. USA, Kanada, Irlandia, Włochy i Portugalia.

Francja od 1 lipca 2006 roku nakłada podatek wysokości 1 euro na bilety na trasach krajowych i w Unii Europejskiej oraz 4 euro na dalszych trasach. Podatek od biletów w klasie pierwszej i biznes wyniesie dodatkowo 10 euro, bądź nawet 40 euro na trasach międzynarodowych.

Wirtualne media

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *