TTG Polska Dziennik Turystyczny

Orbis chce przeznaczyć na dywidendę ponad 30 proc. zysku

Orbis nie zamierza zmieniać polityki w zakresie wypłaty dywidendy i przeznaczy na nią procentowo tyle, co w 2004 roku, czyli około trzydzieści kilka procent zysku netto.

Poinformował podczas konferencji prasowej prezes Orbisu Jean Philippe Savoye.

"Planujemy utrzymać dotychczasową politykę dywidendową i chcemy wypłacić akcjonariuszom procentowo tyle, co przed rokiem" – powiedział Savoye.

Z zysku netto za 2004 rok Orbis wypłacił 34 grosze dywidendy na jedną akcję.

W 2005 roku grupa kapitałowa Orbis miała 60,7 mln zł zysku netto przypadającego na udziałowców jednostki dominującej wobec 54,5 mln zł przed rokiem. Zysk operacyjny wzrósł natomiast do 87,9 mln zł z 55,7 mln zł w 2004 roku przy wzroście przychodów do 990,4 mln zł z 937,8 mln zł rok wcześniej.

"Jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani wynikami za 2005 rok, pomimo utrzymującego się silnego kursu złotego wobec euro" – powiedział prezes.

"W 2006 roku wyniki będą dużo lepsze niż w minionym, jednak jest za wcześnie, by podać jakiekolwiek liczby" – dodał.

Prezes zauważył, że nieznacznie negatywny wpływ na wynik finansowy miała działalność hotelu w Wilnie, ale zaznaczył, że staje się on coraz bardziej zyskowny i te zyski pokaże w wynikach za 2006 rok.

Orbis informował wcześniej, że chce mieć 23 hotele klasy ekonomicznej – marki Etap. Łączny koszt stworzenia tej sieci wyniesie 224,8 mln zł.

"Pierwsze dwa hotele marki Etap zostaną otwarte jeszcze w 2006 roku, jeden w całkiem nowym budynku w Warszawie i drugi po przekształceniu hotelu w Częstochowie" – powiedział Savoye.

"Z przyczyn administracyjnych opóźni się otwarcie hotelu Etap w Gdańsku" – dodał.

Prezes podkreślił, że obecnie najbardziej zyskowną marką hoteli jest Ibis.

"Myślę, że równie zyskowne będą hotele Etap" – powiedział.

Savoye zwrócił uwagę, że dla biznesu dobry jest 60-proc. wskaźnik zajęcia pokoi hotelowych.

"Niestety, frekwencja w Warszawie wynosi poniżej 50 proc., natomiast w Krakowie i we Wrocławiu jest to powyżej 60 proc." – powiedział.

"Frekwencja we Wrocławiu osiągnie poziom 70 proc. w 2006 i 2007 roku" – dodał.

Głównym akcjonariuszem grupy Orbis jest Accor, który ma 40,57 proc. akcji, po tym jak zwiększył w grudniu swój udział w akcjonariacie spółki o 4,99 proc. 

Wirtualne media

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *