TTG Polska Dziennik Turystyczny

Oświadczenie CPK w sprawie wszczęcia postępowania o decyzję lokalizacyjną

Centralny Port Komunikacyjny
Fot. Centralny Port Komunikacyjny / materiały prasowe

W związku z obwieszczeniem Wojewody Mazowieckiego z 3 czerwca br. o wszczęciu postępowania o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla Centralnego Portu Komunikacyjnego informujemy, że priorytetem dla Spółki CPK jest umożliwienie zainteresowanym właścicielom sprzedaży nieruchomości w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN).

Wszczęcie postępowania przez Wojewodę Mazowieckiego jest kolejnym krokiem procedury administracyjnej pozyskiwania przez CPK decyzji lokalizacyjnej dla lotniska i powiązanej infrastruktury.

Intencją Spółki CPK jest możliwie szybkie wznowienie Programu Dobrowolnych Nabyć dla nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie decyzji lokalizacyjnej. Przewidujemy, że czas do jej uzyskania zostanie wykorzystany na przystąpienie do programu przez te osoby, które dotąd tego nie zrobiły.

Łącznie do PDN zgłosiło się dotychczas prawie 1.400 właścicieli posiadających ponad 3655 ha. W ramach tego Programu Spółka CPK zakupiła już 1460 działek o łącznej powierzchni ponad 1.300 ha (także poza obszarem przewidzianym do wykorzystania w ramach I etapu inwestycji lotniskowej CPK). Dotychczas podpisane protokoły uzgodnień, które poprzedzają zawarcie aktów notarialnych, dotyczą kolejnych prawie 250 ha.

W ramach PDN mieszkańcy mogą skorzystać m.in. z oferty finansowej na poziomie 120 proc. wartości rynkowej gruntu i 140 proc. wartości budynków (lub według wartości odtworzeniowej bez stopnia zużycia), ponadto Spółka pokrywa koszty przeprowadzki gospodarstwa domowego oraz maszyn i urządzeń rolniczych. Właściciele mogą też korzystać z oferty ponad 600 ha nieruchomości zamiennych oraz budynków mieszkalnych.

Przewidziana prawem procedura wywłaszczeń za odszkodowaniem będzie dotyczyć tylko tych właścicieli, którzy nie skorzystają z możliwości dobrowolnej sprzedaży nieruchomości niezbędnych do przygotowywanej budowy CPK.

źródło: CPK

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *