TTG Polska Dziennik Turystyczny

Otwarto Szlak św. Jakuba na Dolnym Śląsku – Via Regia

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski otworzył we Wrocławiu szlak kulturowy Droga św. Jakuba na Dolnym Śląsku – Via Regia. Włącza się ona w ogólnoeuropejską sieć szlaków pątniczych prowadzących do Santiago de Compostela w Hiszpanii.

We wrocławskiej katedrze św. Jana Chrzciciela wmurowano tablicę pamiątkową, a następnie zebrani przeszli spod katedry z Ostrowa Tumskiego na rynek i do kościoła św. Elżbiety. Tam pod przewodnictwem bpa Edwarda Janiaka odprawiono Missa Sancti Jacobi – mszę o św. Jakubie. Pierwsza w Polsce Droga św. Jakuba została otwarta w lipcu ubiegłego roku w Jakubowie koło Głogowa i w Zgorzelcu. Symbol pielgrzymek do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela – charakterystyczna biała muszla, zazwyczaj na błękitnym tle – można spotkać w różnych miejscach Europy. Po wizycie papieża Jana Pawła II w Santiago de Compostela w roku 1982, Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba pierwszą europejską drogą mającą znaczenie dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymanie dawnych szlaków pątniczych. W 1986 Santiago de Compostela jako pierwsze otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (o to miano bezskutecznie ubiegał się Goerlitz/Zgorzelec, gdzie Dolnośląska Droga św. Jakuba łączy się z Ekumeniczną Drogą Pątniczą – Oekumenischer Pilgerweg przez Saksonię i Turyngię), a w 1989 z udziałem Jana Pawła II odbyły się tam Światowe Dni Młodzieży.

Dolnośląska Droga św. Jakuba rozpoczyna się w Jakubowie koło Głogowa, dalej prowadzi przez Grodowiec, Polkowice, Chocianów, Bolesławiec, Nowogrodziec i Lubań do Zgorzelca, gdzie przez Most Staromiejski połączy się z Saksońską Oekumenischer Pilgerweg.

Można oczekiwać, że w najbliższym czasie droga zostanie przedłużona o uzasadnione historycznie szlaki z Olsztyna przez Toruń i Poznań do Głogowa oraz z Krakowa przez Wrocław do Bolesławca (dawna Via Regia – Wysoka Droga).

W odróżnieniu od znanych w Polsce pielgrzymek pieszych (do Częstochowy czy sanktuariów kalwaryjskich), Droga św. Jakuba przeznaczona jest dla pątników indywidualnych lub małych grup, bez względu na wyznanie i narodowość, chcących doświadczyć w drodze ciszy i duchowej przemiany. Do ich dyspozycji będą nie tylko znajdujące się po drodze kościoły i kaplice, ale także mają być dogodne miejsca noclegowe w budynkach parafialnych i gospodarstwach agroturystycznych. Oczekuje się, że rocznie Dolnośląską Drogę św. Jakuba przejdzie 300-400 osób.

Źródło: PAP

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *