TTG Polska Dziennik Turystyczny

Paryż: Dobry rok w turystyce

Rok 2006 wydaje się bardzo dobrym rokiem pod względem turystyki dla Paryża, głównie dzięki masowemu powrotowi turystów amerykańskich i przyjazdom nowych z krajów wschodzących, jak Chiny, Rosja i Indie.

Według wstępnego bilansu przedstawionego w czwartek przez Paryskie Biuro Turystyki stolicę Francji – główny cel, do którego ściągają turyści z całego świata, odwiedzi w tym roku 15,9 miliona gości. Oznacza to 3-procentowy przyrost liczby turystów w porównaniu z rokiem 2005.

Według dyrektora Biura Turystyki Paula Rolla, Amerykanów przyjeżdża obecnie co najmniej o 10 procent więcej niż dwa lata temu.

Poza Amerykanami Paryż przyciąga gości z krajów dorabiających się potęgi gospodarczej – Chińczyków, Hindusów i Rosjan.

Liczba turystów chińskich (500 tys. w 2005 roku) powinna wzrosnąć w tym roku o 10-15 procent, nawet jeśli ich przeciętny pobyt trwa zaledwie 1,5 dnia i często ogranicza się do suburbiów Paryża. Według Biura Turystyki chińscy turyści dokonują w paryskiej metropolii poważnych zakupów w wielkopowierzchniowych sklepach i w strefie wolnocłowej.

Japończycy, którzy omijali Paryż po listopadowych zamieszkach na jego przedmieściach, w drugim półroczu tego roku zaczęli wracać do miasta nad Sekwaną.

W najbliższych latach – zdaniem Rolla – coraz liczniej będą przyjeżdżać do Paryża Rosjanie (120 tys. w 2005 roku).

Inna obiecująca klientela to Hindusi, których w Paryżu w zeszłym roku pojawiło się 150-170 tysięcy. Zmienia się też stereotyp Paryżan, niezadowolonych i złych na anglojęzycznych turystów. Coraz mniej odpowiada on rzeczywistości – twierdzi Biuro Turystyki.

Według przeprowadzonego przez nie sondażu 74 procent zagranicznych turystów "z łatwością lub z bardzo dużą łatwością porozumiewa się po angielsku podczas pobytu" w Paryżu. A "97 procent turystów chce ponownie przyjechać do Paryża".

Źródło: PAP

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *