TTG Polska Dziennik Turystyczny

Pierwsze kroki Czarnogóry

Nowa  niepodległa  Republika Czarnogóry ubiega się o włączenie do struktur UE, po  odłączeniu od Serbii,  dawnego partnera w związku powstałym po rozpadzie Jugosławii. W zeszłym tygodniu parlament Czarnogóry ratyfikował  jednomyślnie głosowanie w kwestii niepodległości  podjęte w referendum z 21 maja. 

Rada Ministrów Unii Europejskiej uznała w tym tygodniu niepodległość Czarnogóry pod względem formalnym, a premier Milo Djukanovic spotkał się z komisarzem odpowiedzialnym za poszerzenie Unii Europejskiej Oli Renem, aby rozpocząć rozmowy na temat przystąpienia Czarnej Góry do Unii Europejskiej.

Głównym zadaniem rządu nowopowstałego państwa jest ustanowienie stałej i dobrze prosperującej gospodarki kraju. A turystyka to branża, która stanowi główne źródło nadziei dla gospodarczego rozwoju Czarnogóry. W tym biednym kraju  z 650 tys. ludności  przynajmniej 10 %  żyje poniżej marginesu biedy. Może to zmienić rozwój turystyki, gdyż może ona  stać się motorem rozwoju Czarnogóry, źródłem stałej pracy i zysków zagranicznych, urozmaicając gospodarkę kraju tworząc małe biznesy i przyciągając inne inwestycje.

Narody świata rozpoczęły proces rozpoznawania Czarnogóry jako nowego kraju, który toruje sobie drogę do ustalenia stosunków dyplomatycznych, wyznaczenia ambasadorów i  otworzenia ambasad.  USA i Wielka Brytania formalnie uznały już Czarnogórę jako niezależne państwo.

DL

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *