Nowa niepodległa Republika Czarnogóry ubiega się o włączenie do struktur UE, po odłączeniu od Serbii, dawnego partnera w związku powstałym po rozpadzie Jugosławii. W zeszłym tygodniu parlament Czarnogóry ratyfikował jednomyślnie głosowanie w kwestii niepodległości podjęte w referendum z 21 maja.
Rada Ministrów Unii Europejskiej uznała w tym tygodniu niepodległość Czarnogóry pod względem formalnym, a premier Milo Djukanovic spotkał się z komisarzem odpowiedzialnym za poszerzenie Unii Europejskiej Oli Renem, aby rozpocząć rozmowy na temat przystąpienia Czarnej Góry do Unii Europejskiej.
Głównym zadaniem rządu nowopowstałego państwa jest ustanowienie stałej i dobrze prosperującej gospodarki kraju. A turystyka to branża, która stanowi główne źródło nadziei dla gospodarczego rozwoju Czarnogóry. W tym biednym kraju z 650 tys. ludności przynajmniej 10 % żyje poniżej marginesu biedy. Może to zmienić rozwój turystyki, gdyż może ona stać się motorem rozwoju Czarnogóry, źródłem stałej pracy i zysków zagranicznych, urozmaicając gospodarkę kraju tworząc małe biznesy i przyciągając inne inwestycje.
Narody świata rozpoczęły proces rozpoznawania Czarnogóry jako nowego kraju, który toruje sobie drogę do ustalenia stosunków dyplomatycznych, wyznaczenia ambasadorów i otworzenia ambasad. USA i Wielka Brytania formalnie uznały już Czarnogórę jako niezależne państwo.
DL