TTG Polska Dziennik Turystyczny

Pierwsze w Polsce Muzeum Bursztynu

W Gdańsku otwarto pierwsze w Polsce Muzeum Bursztynu. Na sale muzeum zaadaptowano Wieżę Więzienną. Od chwili, gdy starą Katownię zaczęto zamieniać w nowoczesny obiekt muzealny gospodarze miasta, wraz z najlepszymi bursztynnikami i naukowcami opracowywali koncepcje wystawy.

W efekcie powstał unikalny obiekt na świecie. Jego autorzy będą zmierzali do stworzenia takiej placówki, gdzie zwiedzający uzyska pełną wiedzę o bursztynie – jak powstawał i jak był wykorzystywany.  Częściowo ten plan już jest zrealizowany.

W przyziemiu prezentowane są w formie trójwymiarowej, z wykorzystaniem najnowszych technik przykłady gdańskiego bursztynnictwa „złotego okresu”. Multimedialne prezentacje  ilustrują sposoby pozyskiwania bursztynu – od tradycyjnego poławiania po nowoczesne kopalnie.  Na drugim piętrze – ekspozycja prezentująca bursztyn w przyrodzie: żywice kopalne, występujące na świecie, inkluzje zwierzęce i roślinne, setki odmian barwnych, różnorodne naturalne formy bursztynu. Ozdobą ekspozycji jest niezwykła, największa na świecie kolekcja naturalnych brył bursztynu Lucjana Myrty.  Co bardziej dociekliwi mogą obejrzeć wybrane inkluzje pod mikroskopem, albo zapoznać się z informacjami na dwóch edukacyjnych stacjach komputerowych.

Trzecią kondygnację przeznaczono na wystawę poświęconą wykorzystywaniu bursztynu przez człowieka: w sztuce dawnej, lecznictwie, magii, religii, sztuce ludowej. Obejrzeć można zabytkowe narzędzia obróbki bursztynu, amulety, biżuterię, przedmioty użytkowe.

Czwarte piętro to autorska kolekcja Lucjana Myrty. Autor wyczarował w swoich wyrobach tradycje dawnych mistrzów bursztynnictwa, wykorzystując zapomniane techniki. Ta kolekcja tworzona była latami, kosztem ogromnych nakładów. Prezentuje olbrzymie możliwości wykorzystania bursztynu w sztuce. Takiej liczby monumentalnych wyrobów nie posiada żadne muzeum na świecie. Prezentowane są miniaturowe jak i olbrzymie formy. Jednym z najpiękniejszych eksponatów jest największa na świecie, wykonana w jednej bryle bursztynu (2,5 kg) rzeźba „Akt kobiecy wg. Rodina”.

Piąte piętro zajmuje ekspozycja współczesnej sztuki, której bursztyn jest inspiracją. Znajdują się tu prace wybitnych artystów z różnych dziedzin – od sztuki użytkowej po instalacje, w których twórcy wykorzystują bursztyn jako podstawowe tworzywo. Atrakcją są pokazy mody z bursztynem w roli głównej, pokazywane na ekranach umieszczonych  na antresoli.

Dla potrzeb muzeum zaadaptowano także Salę Sądową w Katowni. Przekształcono ją w nowoczesną salę konferencyjno-edukacyjną, wykorzystywana też jest na wystawy czasowe. Obecnie można tam obejrzeć kolekcję bursztynu z Ermitażu. Z poddasza wieży zwiedzający podziwiają panoramę Gdańska.

Tekst i fot. wrc

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *