TTG Polska Dziennik Turystyczny

Pisa-Narew – szlak aktywnej turystyki wodnej

Kajaki
Fot. Leszek Nowak

O szlaku mówiono od wielu lat. Natomiast obecnie wspólny projekt rozszerzył wcześniejszą koncepcję o całą Narew aż od Narewki w województwie podlaskim do Ostrołęki oraz obejmuje Pisę wpadająca do Narwi w Nowogrodzie.

Realizacja pomysłu, aby rozwijać turystykę wodną nad Narwią i Pisą, ma swoją długoletnią historię pamiętającą jeszcze czasy działania Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki. Obecnie w rozszerzonym zakresie o Narew od Narewki do Ostrołęki przygotowywany jest do złożenia do PART projekt pn.: „Pisa-Narew – szlak aktywnej turystyki wodnej” do Działania 5.1. Zrównoważona turystyka Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.

Nad Narwią i Pisą zaangażowane 20 gmin przygotowuje projekty pod infrastrukturę, która powinna uprzyjemnić wycieczki wodne tymi rzekami i zapewnić kajakarzom podstawową infrastrukturę. Z jednej strony udrożnić ma możliwość wodnego połączenia stolicy z Mazurami, z drugiej otworzyć prawie nietknięte rozwojem turystyki brzegi Narwi w województwie podlaskim. Trzy urzędy marszałkowskie: podlaski, warmińsko- mazurski i mazowiecki podpisały w tej sprawie porozumienie, licząc, że pozyskanie prawie 200 milionów złotych na zaspokojenie podstawowej infrastruktury wodnej zaktywizuje gospodarczo nadrzeczne gminy i pozwoli rozwinąć się przedsiębiorczości mieszkańców, a turyści nie będą musieli biwakować tylko na dzikich łąkach i pastwiskach.

Agnieszka Nowak i Leszek Nowak, www.2ba.pl

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *