TTG Polska Dziennik Turystyczny

Podróże Europejczyków w 2024 roku

Turyści
foto: Shutterstock

Plany podróżnicze Europejczyków na rok 2024 mają się dobrze, a Włochy zajmują drugie miejsce, po Hiszpanii, jako najpopularniejszy kierunek podróży. Tak wynika z nowego badania EY Future Travel Behaviours Observatory.

Wyniki badania pokazują także, że ​​9 na 10 podróżnych planuje odbyć co najmniej jedną podróż w celach wakacyjnych oraz że podróże służbowe wyraźnie wracają do dawnych poziomów (wzrost o 8%).

Pomimo pozytywnej tendencji, 65% Europejczyków wyraża obawy co do wzrostu kosztów związanych z podróżami i nie wyklucza konieczności poniesienia pewnych wyrzeczeń w tym obszarze. Natomiast 20% deklaruje, że pasja podróżowania zwycięża i jest gotowa, jeśli konieczne, ograniczyć inne wydatki.

Badanie pokazuje także, że 71% pokolenia Z jest zainteresowanych łączeniem wakacji i pracy, a przy podejmowaniu decyzji i planowaniu podróży czerpie inspirację z mediów społecznościowych (51% badanych) oraz filmów i seriali telewizyjnych (23% badanych).

Przedstawiciele pokolenia Z zwracają także większą uwagę na kwestie zrównoważonego rozwoju. W porównaniu z innymi są bardziej skłonni wnosić opłatę w celu zrównoważenia emisji CO2, a podejmując decyzje dotyczące podróżowania mają na uwadze możliwość korzystania ze zrównoważonych opcji podróżowania.

Wśród podróżnych istnieje także duże zainteresowanie wykorzystaniem sztucznej inteligencji. W tym kontekście 5 na 10 europejskich podróżnych skorzystałoby z wirtualnego asystenta AI do planowania podróży, a 13% pokolenia Millenialsów i pokolenia Z przynajmniej raz skorzystało z chatbota w celu zbierania informacji przed wyjazdem.

Patrząc w przyszłość, wśród tych, którzy wykorzystaliby sztuczną inteligencję do planowania i zarządzania swoimi podróżami, 26% podkreśliło użyteczność takiego scenariusza, 19% widzi w tym wygodę i uproszczenie, a 14% badanych wyraziło zwykłe zainteresowanie i ciekawość.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *