TTG Polska Dziennik Turystyczny

Podróże po Europie stają się coraz droższe. Czeka nas podwyżka opłat za wizę Schengen

Schengen

Komisja Europejska rozważa wprowadzenie w tym roku zmian w opłatach wizowych.

Komisja Europejska (KE) zaproponowała podwyżkę o 12 proc. w przypadku standardowej opłaty za uzyskanie wizy Schengen. Oznacza to, że opłata wzrośnie z 80 do 90 euro dla dorosłych i z 40 do 45 euro dla dzieci.

Komisja Europejska opublikowała propozycję na swojej oficjalnej stronie internetowej, umożliwiając obywatelom Unii Europejskiej zaangażowanie się w dyskusję na ten temat do 1 marca 2024 r. Istnieje możliwość podniesienia opłat za uzyskanie wizy Schengen jeszcze przed rozpoczęciem sezonu letniego 2024 r.

Proponowane zmiany dotyczą państw, które nie zawarły jeszcze uproszczonej umowy wizowej z Unią Europejską (UE). Dodatkowo będzie to miało wpływ na maksymalne opłaty za usługi pobierane przez zewnętrznych dostawców usług. Jeśli koszt wizy wzrośnie do 90 euro, opłata za usługę również wzrośnie z 40 do 45 euro.

Jeśli propozycja zostanie przyjęta, obywatele krajów, które nie osiągnęły jeszcze porozumienia z UE w sprawie uproszczonego reżimu wizowego, zamiast dotychczasowych 120 euro będą musieli zapłacić za wizę 135 euro. Ta nowa opłata obejmuje opłatę wizową w wysokości 80 euro i opłatę za usługę w wysokości 40 euro. Koszt przedłużenia wizy pozostanie na poziomie 30 euro, jednak usługa ta nie jest dostępna w niektórych krajach, np. w Rosji.

Komisja Europejska będzie uprawniona do dokonywania przeglądu opłat wizowych co trzy lata, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak inflacja w UE czy średnie wynagrodzenia urzędników służby cywilnej.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *