TTG Polska Dziennik Turystyczny

Polacy nie ufają biurom podróży

Polacy przeznaczają trzy razy mniej pieniędzy na wycieczki zagraniczne niż Węgrzy czy Estończycy i aż osiem razy mniej niż Niemcy. 

Polacy wydają na wyjazdy zagraniczne mniej niż mieszkańcy większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej o podobnych dochodach. Wydatki Węgrów na turystykę wyjazdową są trzy razy wyższe niż Polaków, a Czechów ponad dwa razy wyższe. Jak pokazują przeprowadzone na zlecenie Lufthansa City Center Grupa Polska badania TNS OBOP, jedna trzecia z nas uważa, że główną tego przyczyną jest niewystarczający zasób informacji na temat podróżowania.

Rynek turystyczny w Polsce, choć w dalszym ciągu bardzo rozdrobniony, od kilku lat ulega konsolidacji. Coraz mniej biur podróży bierze na siebie ciężar organizacji wyjazdów. Zdecydowana większość sprzedaje oferty 10 największych touroperatorów. Jednak Polacy w dalszym ciągu nie wiedzą, w jaki sposób wybrać atrakcyjną propozycję. Jak pokazują badania zlecone przez Lufthansa City Center Grupa Polska prawie połowa osób z wyższym wykształceniem deklaruje, że ma takie trudności.

„Co roku słyszymy o oszukanych klientach czy niezadowolonych z wyjazdu turystach z Polski, którym obiecywano luksusowy hotel blisko plaży, a to co zastali na miejscu
w niczym nie przypominało propozycji z katalogu. Dlatego tak ważne jest informowanie Polaków o przysługujących im prawach, o tym w jaki sposób zmniejszyć ryzyko bycia oszukanym, szczególnie, że jak wynika z przeprowadzonych na nasze zlecenie badań, to właśnie w niewielkim zasobie wiedzy na temat podróżowania, społeczeństwo widzi źródło niskich wydatków Polaków na zagraniczne wyjazdy” – mówi Bogdan Wieczorek z Lufthansa City Center Grupa Polska.

Z przeprowadzonych badań wynika, że tylko 11% Polaków nie ma problemu z wyborem optymalnej wycieczki spośród bogactwa ofert turystycznych dostępnych na rynku. Dotyczy to również osób z wyższym wykształceniem, kierowników i specjalistów oraz mieszkańców dużych miast. Nie wiedzą oni w jaki sposób wyselekcjonować wycieczkę, tak by w rzeczywistości spełniała ich oczekiwania, na co zwracać uwagę podpisując umowę z biurem podróży oraz gdzie się zgłosić i jak wyegzekwować zadośćuczynienie, jeśli biuro nie wywiąże się z podjętych zobowiązań. Ponadto aż 1/3 Polaków uważa, że ich wiedza na temat podróżowania jest niewystarczająca.
 
Obawiamy się Internetu
Narzędziem ułatwiającym wybór oferty turystycznej jest Internet, postrzegany przede wszystkim jako doskonałe źródło informacji. Polacy ostrożnie podchodzą do kupowania wycieczek czy biletów lotniczych on-line – tylko 6% z nas zdecydowałoby się na taką transakcję. „Zauważyliśmy, że nasi klienci często przeglądają oferty przelotów dostępne na naszej stronie, jednak ostatecznie przychodzą do jednego z 17 biur i dopiero po zasięgnięciu rady naszego konsultanta kupują bilet lotniczy.” – mówi Marian Szypuła z Lufthansa City Center Grupa Polska. „Z naszych badań wynika, że aż 53% Polaków obawia się, że kupując wyjazd zagraniczny bądź przelot przez Internet będzie miało do czynienia z fałszywym biurem podróży. Co ciekawe najbardziej nieufni są najmłodsi Polacy. Aż 66% osób w wieku 15-19 lat, czyli tych najbardziej obeznanych z Internetem, nie kupiłoby wycieczki.” – dodaje Marian Szypuła.

Wolimy bezpośredni kontakt – biura podróży
Zagraniczny wyjazd wakacyjny to kwestia na tyle istotna, że Polacy wolą dopilnować wszystkich formalności osobiście. Dlatego, aż 87% badanych stwierdziło, że najchętniej kupiłoby wycieczkę w biurze podróży. Nawet rozmowa telefoniczna nie zwiększa znacząco poczucia bezpieczeństwa polskich turystów. Dopiero spotkanie ‘twarzą w twarz’ z konsultantem daje nam dostateczny komfort. „Z naszych badań wynika, że 19% osób nie zdecydowałoby się na kupno wycieczki bądź biletu lotniczego przez Internet właśnie w obawie, że gdyby zaistniały jakieś nieprzewidziane kłopoty nie mogliby skorzystać z pomocy pracowników biura” – mówi Marian Szypuła z Lufthansa City Center.
 
Wirtualnemedia

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *