TTG Polska Dziennik Turystyczny

Polska – Egipt: liberalizacja komunikacji lotniczej

Władze lotnicze Polski i Egiptu dążą do liberalizacji parafowanej w 2003 r. umowy o komunikacji lotniczej. Rozmowy, które odbyły się w Kairze, zaowocowały podpisaniem porozumienia, które w zasadniczy sposób będzie wpływało na rynek przewozów lotniczych pomiędzy Polską a Egiptem.

Polskiej delegacji, pod przewodnictwem Prezesa ULC Tomasza Kądziołki, udało się wynegocjować zapisy korzystne zarówno dla przewoźników, portów lotniczych, jak i dla pasażerów.

Obecnie pomiędzy Polską a Egiptem odbywa się jedynie ruch czarterowy. Osiągnięte porozumienie gwarantuje znacznie korzystniejsze niż dotychczas warunki do wykonywania przewozów regularnych.

Zliberalizowanie umowy, stworzy podstawy umożliwiające wyznaczanie nieograniczonej ilości przewoźników do wykonywania operacji regularnych między naszymi krajami. Do tej pory nie było to możliwe ze względu na restrykcyjny zapis w polsko – egipskiej umowie lotniczej na podstawie którego tylko jeden przewoźnik miał możliwość wykonywania przewozów regularnych.

W dotychczas obowiązujących zapisach porozumienia bilateralnego istniały również ograniczenia liczby punktów po obu stronach, do których mogły być wykonywane przewozy lotnicze. Strona polska odniosła duży sukces likwidując zupełnie te restrykcje.

Nie udało się usunąć z umowy zapisów o obowiązkowych porozumieniach handlowych między wyznaczonymi przewoźnikami. Obowiązek taki, jak zapewniła strona egipska, wynika z wewnętrznego prawa Egiptu, które jednak ma zostać wkrótce zmienione.

Z uwagi na fakt, iż władze Egiptu nie są skłonne zaakceptować zapisów dostosowujących naszą umowę bilateralną do wymogów prawa wspólnotowego, porozumienie będzie podlegało stosownej autoryzacji ze strony Komisji Europejskiej.

www.ulc.gov.pl

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *