Ogłoszony podczas plenarnych obrad we Frankfurcie „ICCA Annual Country and City Rankings Report for 2023” podkreśla rosnące znaczenie Polski na globalnym rynku spotkań. W stosunku do poprzedniej edycji raportu Polska poprawiła swoją pozycję aż o sześć miejsc.
Polska zajęła w tym roku 17-te miejsce i tym samym jest to najwyższa pozycja w historii w rankingu krajów i miast, przygotowywanym co roku przez członków ICCA, w tym Polskiej Organizacji Turystycznej i polskich partnerów branży spotkań. Analizowano dane z niemal 10 000 spotkań zorganizowanych na całym świecie w 2023 roku.
– Ranking ICCA uważany jest (obok przygotowywanego przez Union of International Associations – UIA) za jedno z najważniejszych zestawień światowych ośrodków turystyki biznesowej. Jest to narzędzie benchmarkingu w zakresie potencjału kongresowo-konferencyjnego destynacji biznesowych, co pozwala na ustalenie przewag i luk konkurencyjnych w przypadku kandydatury na gospodarza określonego wydarzenia. Jestem niezmiernie dumny z pozycji, które Polska zajęła w tym zestawieniu. Pierwszy raz jako kraj osiągnęliśmy tak znaczący awans, ponieważ z 23 miejsca (na którym uplasowaliśmy się w poprzednim rankingu) wskoczyliśmy aż na pozycję 17! Jest to kolektywny sukces wszystkich polskich miast, które przekazały dane do raportu. Na szczególne wyrazy uznania zasługują zwłaszcza Warszawa, Kraków, Gdańsk Wrocław, Poznań oraz Łódź. Gratuluję tego wyniku i życzę kolejnych sukcesów w pozyskiwaniu spotkań i wydarzeń do Polski – powiedział, Rafał Szmytke, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
ICCA przygotowuje ranking na podstawie danych o spotkaniach stowarzyszeniowych zebranych od convention bureaux, obiektów konferencyjnych, hoteli i stowarzyszeń. Analizowane spotkania muszą spełniać trzy warunki:
- rotowanie wydarzenia i odbywanie się w co najmniej trzech krajach/terytoriach
- co najmniej 50 uczestników
- odbywanie się z określoną częstotliwością (corocznie, co dwa lata, co trzy lata, itd.).
Najlepsze 20 krajów pod względem liczby spotkań w 2023 roku:
- USA – 690
- Włochy – 553
- Hiszpania – 505
- Francja – 472
- Niemcy – 463
- Wielka Brytania – 425
- Japonia – 363
- Holandia – 304
- Portugalia – 303
- Kanada – 259
- Korea Południowa – 252
- Szwecja – 227
- Australia – 219
- Austria – 203
- Belgia – 202
- Grecja – 190
- Polska – 179
- Chiny – 170
- Czechy – 157
- Brazylia – 156