TTG Polska Dziennik Turystyczny

Polska – najniższy wskaźnik zatrudnienia w UE

Polska ma najniższy w Unii Europejskiej wskaźnik zatrudnienia – wynika z opublikowanych danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat.

W Polsce pracuje niecałe 53 proc. osób w wieku 15-64 lata: 59 proc. mężczyzn i niecałe 47 proc. kobiet (wszystkie dane za rok 2005). To najmniej w całej UE, choć stopa zatrudnienia kobiet jest jeszcze niższa na Malcie, we Włoszech i w Grecji. Średnia unijna dla ogółu zatrudnionych to 64 proc. W Skandynawii, a także w Wielkiej Brytanii stopa zatrudnienia przekracza 70 proc.

Dane Eurostatu pokazują, że Unia Europejska jest jeszcze daleko od realizacji celów unijnej strategii rozwoju, zwanej strategią lizbońską. Przewidywała ona, że do 2010 roku wskaźnik zatrudnienia sięgnie 70 proc. (60 proc. wśród kobiet). Niespełnione pozostały cele wyznaczone na rok 2005: 67 proc. dla ogółu zatrudnionych i 57 proc. kobiet.

W krajach UE panują bardzo duże różnice, jeśli chodzi o odsetek pracowników zatrudnionych na czas określony. W Polsce sięga on prawie 26 proc. (jest jednym z najwyższych w UE), podczas gdy średnia unijna to 14,5 proc., a np. w Estonii, Irlandii czy na Malcie wynosi 2,5-4,5 proc.

Z najnowszych statystyk wynika także, że w Polsce co dziesiąta osoba w wieku 15-64 lata nie ma pracy od roku albo dłużej. Gorzej jest tylko na Słowacji, gdzie takich bezrobotnych jest blisko 12 proc. Średnio w UE problem długookresowego bezrobocia dotyczy 4 proc., przy czym tylko 1 proc. w Wielkiej Brytanii albo Danii.

Niemal co czwarty (23 proc.) polski bezrobotny nigdy nie pracował. Średnio w UE 18 proc. osób bez pracy poszukuje swojej pierwszej posady: co trzeci w Grecji i we Włoszech, ale co dziesiąty w Niemczech albo Finlandii.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *