TTG Polska Dziennik Turystyczny

Polski Klaster Enoturystyczny. Polska jak Toskania?

Wino
Fot. Piotr Żyła

Enoturystyka to wszystkie rodzaje podejmowanych przez turystów aktywności, które pośrednio lub bezpośrednio łączą się z winiarstwem.

Aktualnie jest najprężniej rozwijającą się na świecie gałęzią turystyki. W wielu krajach ma bardzo istotne znaczenie gospodarcze. W setkach regionów winiarskich jest najważniejszym elementem ekonomicznym ich rozwoju i funkcjonowania. Enoturystyka jest istotną częścią turystyki kulturowej, nieodłącznym elementem turystyki kulinarnej w wielu częściach świata.

4 kwietnia 2024 r. został powołany do życia Polski Klaster Enoturystyczny – pierwsze i jak do tej pory jedyne, ogólnokrajowe zrzeszenie polskich podmiotów winiarskich.

Łączna powierzchnia, zrzeszonych w Klastrze winnic to 160 ha, co stanowi prawie dwadzieścia procent wszystkich zarejestrowanych w Polsce upraw. W gronie członków-założycieli Klastra znalazło się dwadzieścia osiem podmiotów z całego kraju.

Główne cele Polskiego Klastra Enoturystycznego to:

  • promocja turystyki winiarskiej w Polsce
  • określanie, wdrażanie i propagowanie dobrych praktyk enoturystycznych
  • edukacja i praca na rzecz podnoszenia jakości produktów i usług dostępnych w polskich winnicach
  • standaryzacja usług i promocja jakości w polskiej enoturystyce
  • stworzenie systemu certyfikacji produktów i usług enoturystycznych
  • stymulacja i wdrażanie innowacji w winiarstwie i enoturystyce

Polski Klaster Enoturystyczny będzie się powiększał i zrzeszał wszystkie podmioty, dla których enoturystyka jest istotnym elementem działalności. Zaprasza do członkostwa nie tylko winnice posiadające doświadczenie i potencjał w zakresie obsługi enoturystów, ale również inne podmioty oferujące usługi towarzyszące turystyce winiarskiej: hotele, restauracje, organizatorów festiwali i innych imprez. Klaster podejmie również współpracę z organizacjami i jednostkami naukowymi, które będą mogły wspierać jego działalność.

Wkrótce ma również ruszyć działalność specjalnie przygotowanego dla enoturystów Klubu EnoPasjonatów. Będzie to program budujący społeczność miłośników polskich winnic i promujący turystykę winiarską jako sposób spędzania wolnego czasu.

Organizatorem i koordynatorem Klastra jest Fundacja Winopasja.pl. Koordynatorem i partnerem merytorycznym Klastra jest EnoPortal.pl.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *