TTG Polska Dziennik Turystyczny

Polski przemysł spotkań to czysta żyła złota

konferencja prasowo-branżowa

3 kwietnia w Warszawie odbyła się konferencja prasowo-branżowa, połączona z premierą Raportu POLAND EVENTS IMPACT 2023.

O wpływie ekonomicznym przemysłu spotkań na gospodarkę Polski dyskutowali: dr Dominik Borek, dyrektor departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, prof. dr hab. Witold Orłowski – główny doradca PwC, dr hab. Krzysztof Celuch – prof. UMK, Izabela Stelmańska – Prezes Zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, a rozmowę poprowadziła Magdalena Kondas – redaktor naczelna Meetingplanner.pl.

Odnosząc się to ogólnej, globalnej sytuacji przemysłu spotkań, Witold Orłowski zauważył, że polski przemysł spotkań to czysta żyła złota, nie należy się obawiać, że się wyczerpie.

Spotkania są niezbędne do rozwoju zespołów, ale także miast i krajów, budowania relacji między ludźmi, pozycji marek, transferu wiedzy, wreszcie rozwoju na każdym polu.

Z raportu POLAND EVENTS IMPACT 2023 wynika między innymi, że w 2023 roku liczba miejsc pracy, którą stworzył przemysł spotkań to 215 000, a wkład spotkań i wydarzeń w tym czasie zasilił polską gospodarkę kwotą 54,6 mld złotych.

Szacowany wkład przemysłu spotkań w PKB to 1%, a łączna uczestników wydarzeń w 2023 roku osiągnęła 18 372 000 osób.

Z kolei kluczową daną, wymienianą na arenie międzynarodowej, jest informacja przekazana przez Events Industry Council, która stwierdza, iż wydarzenia biznesowe zapewniły utworzenie 10,9 miliona bezpośrednich miejsc pracy na całym świecie i wygenerowały 662,6 miliarda dolarów bezpośredniego PKB.

Rok 2023 prognozowany był jako czas powrotu do organizacji spotkań i wydarzeń, budowania doświadczeń na żywo oraz powrotu do dynamiki rynku sprzed pandemii Covid-19. Zarówno badania, jak i branżowe analizy potwierdzają te założenia. Zaznaczyć jednak należy, że przemysł spotkań przechodzi transformację, która jest wynikiem zarówno doświadczeń wielu kryzysów, jak i wpływu mega trendów. Dotyczy to zarówno rynku globalnego, jak i polskiego. Możemy jednak mówić, że okoliczności, które stanowiły przeszkodę do organizacji spotkań, unaoczniły jednocześnie wagę i wartość przemysłu spotkań i wydarzeń.

Wartość tę podkreślają m.in. Events Industry Council (organizacja parasolowa dla całej globalnej branży spotkań i wydarzeń), koalicja MeeIngs Mean Business czy MeeIng Professionals InternaIonal.

Celem tego raportu i prowadzonych badań było oszacowanie udziału przemysłu spotkań w PKB i rynku pracy w Polsce w roku 2023. Czy uzyskane liczby obrazują faktyczny wpływ przemysłu spotkań na gospodarkę kraju? Z pewnością nie w pełni. Nie obejmują bowiem takich wartości, jak networking ludzi, transfer wiedzy realizowany w trakcie spotkań między uczestnikami, w szczególności dotyczy to transferu do przedstawicieli lokalnej gospodarki, która ma w ten sposób kontakt z elitą naukową i najlepszymi profesjonalistami z poszczególnych branż. Te wartości, związane z kapitałem ludzkim, zwłaszcza z kapitałem intelektualnym, bardzo trudne do wyceny, okazują się szczególnie ważne dla rozwoju firm czy destynacji. Integracja lokalnego środowiska w trakcie przygotowania spotkań i wydarzeń prowadzi do powstawania kapitału społecznego, który jest istotnym czynnikiem rozwoju gospodarczego. Tego wszystkiego liczby uzyskane w raporcie bezpośrednio nie ujmują, ale autorzy mają ich świadomość i podkreślają ich znaczenie.

Na zakończenie konferencji uczestnicy wznieśli toast z okazji jubileuszu 5-lecia Mazovia Convention Bureau.

Cały raport znajduje się tutaj: https://www.celuchconsulting.com/polandimpact

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Jedna odpowiedź

  1. Co za banialuki. Chyba chodziło o naciąganie potencjalnych klientów portali zajmujących się promocją imprez events.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *