TTG Polska Dziennik Turystyczny

Polski rynek najmniej konkurencyjny w UE

Polska zajęła 48. miejsce w corocznym rankingu konkurencyjności gospodarki, sporządzonego przez Światowe Forum Ekonomiczne (ang.  WEF). Wśród 25 krajów Unii Europejskiej zajęliśmy ostatnią pozycję.
W 27. rocznym Raporcie Globalnej Konkurencji przygotowanym przez World Economic Forum zwyciężyła Szwajcaria, detronizując Stany Zjednoczone.

Trzy kolejne pozycje zajęły kraje skandynawskie – Finlandia, Szwecja i Dania. Piątą pod względem konkurencyjności gospodarką świata jest Singapur, a dopiero szóste miejsce zajął ubiegłoroczny lider – Stany Zjednoczone. Kolejne miejsca zajęły Japonia, Niemcy i Holandia, a pierwszą dziesiątkę zamknęła Wielka Brytania. Analiza objęła 125 krajów rozwinietych i rozwijających się.

Ranking WEF opracowywany jest na podstawie ankiet kierowanych do 11 tysięcy prezesów dużych firm, których opinie są podstawą do ostatecznego zestawienia. Ankietowani uważają, ze konkurencyjność naszej gospodarki jest gorsza niż przed rokiem, gdyż spadliśmy z 43. na 48. pozycję.

– Największą słabością Polski są ograniczenia na rynku pracy, co jest znamienne w kraju, gdzie bezrobocie jest najwyższe w całej Wspólnocie i wynosi 18 proc.- czytamy w raporcie.

Według ekspertów z Davos, wiele do życzenia pozostawiają polskie sądy, system podatkowy i koszty pracy. Fatalnie wypadliśmy tez pod względem wdrażania nowych technologii. Za to pozytywnie oceniono wskaźniki makroekonomiczne, polskich pracowników i walkę z korupcją.

Raport jest opracowywany na podstawie dwóch źródeł informacji: analizy makroekonomicznej i badania ankietowego prowadzonego w krajach uczestniczących w rankingu. Badanie uwzględnia poziom rozwoju technologicznego, jakość instytucji publicznych i otoczenie makroekonomiczne.

Źródło: Puls Biznesu

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *