TTG Polska Dziennik Turystyczny

Powstaną nowe lokalne lotniska

Sochaczew, Mińsk Mazowiecki, Kielce, Kamień Śląski oraz Niedźwiada sondują możliwości otwarcia portów lotniczych Najbardziej zaawansowany jest projekt w Mińsku Mazowieckim. Inwestycją w podwarszawskie lotnictwo zainteresowany jest między innymi irlandzki Ryanair. Następne miasta zbierają dokumentację niezbędną do startu. Powodem tak wzmożonej chęci budowania lotnisk jest wpływ obecności lotniska na gospodarkę. 

Samorząd Mińska Mazowieckiego, który już dawno do organizacji lotniska zawiązał spółkę, chce, by pierwsze samoloty tanich linii wylądowały tu w przyszłym roku. Muszą więc szybko ukończyć etap zbierania dokumentacji.
– Wkrótce złożymy w ULC wniosek – deklaruje Sylwester Dąbrowski, wójt gminy Mińsk Mazowiecki. – Lądujące samoloty będą płacić tylko tyle, by pokryć koszty działania portu – zapowiada Dąbrowski.

Na rozpoczęcie inwestycji, jaką jest budowa lotniska potrzeba ok. 75 – 100 mln. zł.  W Mińsku w lotnisko zainwestują prywatni inwestorzy.  – Ogłosimy przetarg na nasze udziały i je odsprzedamy – mówi Dąbrowski. Za pozyskane środki spółka zbuduje m.in. terminal pasażerski. Zainteresowany wejściem do spółki jest Ryanair.

Z wnioskiem do ULC niedługo przyjadą też przedstawiciele Sochaczewa, którzy są bliscy porozumienia z Agencją Mienia Wojskowego w sprawie przekazania spółce samorządowej terenów lotniska powojskowego.
O sfinansowaniu budowy lotniska ze środków prywatnych myślą też przedstawiciele Kielc. Tam, podobnie jak w Niedźwiadach, lotnisko będzie budowane od zera. (Sochaczew, Mińsk Mazowiecki i Kamień Śląski, które chcą zaadaptować lotniska powojskowe).

Sprawa lotniska w Kielcach wzbudza wiele emocji. Andrzej Orlicz ze Stowarzyszenia Lotnisko Kielce uważa, że tak gigantyczna inwestycja jest niepotrzebna. – Dostosowanie do potrzeb komunikacji pasażerskiej lotniska aeroklubowego w Masłowie może kosztować 30 mln zł, a sugerowana od roku przez prezydenta Kielc koncepcja budowy nowego międzynarodowego portu lotniczego 490 mln zł – zwraca uwagę Orlicz.

Źródło: Gazeta Prawna

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *