TTG Polska Dziennik Turystyczny

Prawa niepełnosprawnych uregulowane przez UE

Jak informuje Urząd Lotnictwa Cywilnego – zakaz dyskryminacji i zasady ochrony dla niepełnosprawnych pasażerów samolotów przewidują przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z 5 lipca 2006 roku, które niedługo wejdzie w życie. Rozporządzenie ustanawia zasady ochrony oraz zmierza do tego, aby osoby niepełnosprawne miały zapewnioną bezpłatną pomoc.

Odmowa rezerwacji biletu lotniczego oraz przyjęcia na pokład samolotu będzie mogła nastąpić tylko z usprawiedliwionych względów bezpieczeństwa, bądź z powodu rozmiarów samolotu – w przypadku, gdy wejście na pokład takiej osoby będzie fizycznie niemożliwe.

Rozporządzenie przewiduje w tym przypadku możliwą alternatywę. W przypadku odmowy przyjęcia na pokład każda osoba może zwrócić się o zwrot kosztów lub zmianę trasy podróży – reguluje rozporządzenie. Państwa członkowskie UE będą informować osoby niepełnosprawne oraz osoby o ograniczonej sprawności ruchowej o przysługujących im prawach oraz możliwości składania skarg do wyznaczonego organu krajowego. Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE.

Rozporządzenie wejdzie w życie za 20 dni, ale w części przepisów dotyczących zapobiegania odmowie przewozu zacznie obowiązywać ze skutkiem od lipca 2007, a w pozostałych przepisach rok później.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *