TTG Polska Dziennik Turystyczny

Proces legislacyjny zakończony. Paszporty covidowe dla każdego obywatela UE

Unia Europejska
Fot. Fotofolia

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Rady UE i Komisji Europejskiej podpisali rozporządzenie w sprawie unijnego cyfrowego certyfikatu COVID. Tym samym proces legislacyjny tzw. paszportów covidowych został zakończony. 

„Certyfikat UE ponownie umożliwi obywatelom korzystanie z tego najbardziej namacalnego i cenionego prawa UE – prawa do swobodnego przemieszczania się. Podpisana dzisiaj ustawa umożliwi nam bezpieczniejsze podróżowanie tego lata” – oświadczyli przewodniczący PE David Sassoli, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen oraz premier Portugalii (przewodniczącej Radzie w tym półroczu) António Costa, cytowani w komunikacie.

Wszyscy obywatele państw unijnych będą mogli otrzymać certyfikat, o ile zostali zaszczepieni (ważny przez rok po 14 dniach od otrzymania ostatniej dawki szczepionki), posiadają negatywny wynik testu na COVID-19 (ważny przez 48 godzin od otrzymania wyniku) lub są ozdrowieńcami (ważny przez 180 dni, wydawany po 10 dniach od otrzymania pozytywnego wyniku testu).

Certyfikat ma być bezpłatny i dostępny we wszystkich językach UE w wersji cyfrowej i papierowej.

Czytaj także: Ponad milion obywateli UE posiada już paszport cowidowy. UE oficjalnie zatwierdziła certyfikaty>>

Państwa członkowskie Unii zobowiązały się do rezygnacji z nakładania dodatkowych ograniczeń w podróżowaniu dla posiadaczy paszportów covidowych, chyba że są one konieczne i proporcjonalne do ochrony zdrowia publicznego.

Rozporządzenie ma obowiązywać od 1 lipca 2021 r., z sześciotygodniowym okresem stopniowego wprowadzania certyfikatów dla tych państw członkowskich, które potrzebują dodatkowego czasu na wdrożenie certyfikatu.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *