TTG Polska Dziennik Turystyczny

Proces w sprawie lotniska w Szymanach rozpoczęty

W Sądzie Rejonowym w Szczytnie rozpoczął się proces cywilny o zwrot nieruchomości, na której znajduje się lotnisko w Szymanach w województwie warmińsko-mazurskim.

Z wnioskiem do sądu wystąpiła Agencja Mienia Wojskowego, która domaga się oddania terenu przez zarządzającą nim obecnie spółkę Mazury-Szczytno.

Na wniosek pełnomocnika spółki Mazury-Szczytno sąd wprowadził ograniczenia w relacjonowaniu przebiegu procesu poprzez obowiązek autoryzowania wszystkich materiałów dziennikarskich przez zarząd spółki. Natomiast na wniosek reprezentanta AMW, nakazano konsultowanie tekstów z biurem prasowym agencji.

Na początku rozprawy, pełnomocnik spółki zwrócił się o oddalenie powództwa. Prośbę swą uzasadniał dopuszczeniem się "rażącego błędu formalnego" przez AMW, która występuje we własnym imieniu, a nie Skarbu Państwa, który jest rzeczywistym właścicielem terenu.

Jednak sędzia Wanda Makarczuk, która prowadzi sprawę nie przychyliła się do tego wniosku, zwracając się jednocześnie do radcy prawnego AMW o uzupełnienie dokumentacji i wyznaczając kolejny termin rozprawy na 22 czerwca.

Sławomir Sieradzki, rzecznik AMW poinformował, że oprócz opuszczenia lotniska przez spółkę, agencja domaga się również uregulowania 91 tysięcy złotych należności wobec AMW za okres przynajmniej od 1 stycznia 2004, od kiedy, według AMW, spółka Mazury-Szczytno użytkuje teren bez jakiejkolwiek umowy.

Agencja zażądała też rozliczenia się z jednostką wojskową z podatku od nieruchomości, którego spółka nie płaciła.

Rzecznik podkreślił, że w podejmowanych wcześniej krokach przedsądowych, agencja proponowała spółce porozumienia, które jednak nie były zawierane. Dlatego 20 marca bieżącego roku, przed bramą lotniska w Szymanach pojawili się przedstawiciele AMW, którzy mieli odebrać nieruchomość, ale nie zostali wpuszczeni na teren lotniska.

Do największych udziałowców spółki Mazury-Szczytno należą Przedsiębiorstwo Polskie Porty Lotnicze, samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, Energopol oraz lokalny samorząd w Szczytnie.

Od kilku lat władze regionu warmińsko-mazurskiego wraz z pochodzącymi z tego regionu parlamentarzystami starają się, aby lotnisko w Szymanach stało się sztandarowym lotniskiem Warmii i Mazur, obsługującym ruch pasażerski z Europy Zachodniej.

Źródło: Onet.pl, 2006-06-04

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *