TTG Polska Dziennik Turystyczny

Przychody hoteli w regionie Azji i Pacyfiku będą nadal rosły w 2024 r.

Mapa z pinezkami na Azji
Fot. Unsplash

Poziom obłożenia hoteli w regionie Azji i Pacyfiku stale rośnie po ponownym otwarciu wszystkich kluczowych rynków, zwiększeniu przepustowości lotniczej oraz dużym wzroście liczby konferencji i wydarzeń w całym regionie.

Według badania nastrojów operatorów hoteli JLL na rok 2023, przeprowadzonego wśród ponad 360 operatorów hoteli w regionie Azji i Pacyfiku, na rynkach takich jak Bali, Phuket i Singapur średnie stawki dzienne (ADR) przekroczyły poziom sprzed pandemii o ponad 20 proc., głównie dzięki turystom. Badanie wskazuje, że 77 proc. hoteli w regionie Azji i Pacyfiku przewiduje dalszy wzrost obłożenia w 2024 r., szczególnie w segmencie luksusowym. Co więcej, 73 proc. hoteli w regionie Azji i Pacyfiku spodziewa się wzrostu ADR. Spośród podregionów najbardziej optymistyczne perspektywy prezentuje Azja Południowo-Wschodnia, co przypisuje się silnemu wzrostowi liczby przyjazdów turystów w większości krajów.

Niedobór siły roboczej w regionie doprowadziło do wzrostu kosztów od 2022 r., a oczekuje się, że do 2024 r. koszty pracy wzrosną o 10–20 proc. w porównaniu z 2019 r. W wielu przypadkach problemy udało się nieco złagodzić, dzieki przedefiniowaniu stanowisk pracy, obniżenie standardów usług i zmniejszenie maksymalnego obłożenia.

Ceny energii w regionie również rosną z powodu trwających niepokojów politycznych. 32 proc. respondentów spodziewa się wzrostu kosztów energii o ponad 10 proc.  – to spadek, rok temu spodziewano się wzrostu o 51 proc. Wynika to m.in. z działań z zakresu oszczędności energii, wdrożonych przez hotele, które przyjęły inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju.

 

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *