TTG Polska Dziennik Turystyczny

Przyszłość – turystyka kosmiczna?

Z kosmodromu w kazachskim Bajkonurze wystartował statek Sojuz TMA-9. Statek leci w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), a na jego pokładzie znajduje się mieszana amerykańsko-rosyjska załoga i pierwsza kosmiczna turystka. Jest nią 40 letnia Amerykanka pochodzenia irańskiego Anousheh (czyt. Anusza) Ansari.

Poza pierwszą kosmiczną turystką w wyprawie udział wezmą:  Rosjanin Michaił Tiurin i Amerykanin hiszpańskiego pochodzenia Miguel Lopez- Alegria.

Turystka podczas lotu ma wziąć udział w programie edukacyjnym Europejskiej Agencji Kosmicznej. Powrót na ziemię przewidziany jest na 29 września, wraz z nimi wróci załoga poprzedniego lotu – Rosjanin Paweł Winogradow i Amerykanin Jeffrey Williams.

Koszt lotu na pokładzie statku Sojuz i kilkudniowy pobyt na pokadzie ISS kosztuje bagatela 20 mln dolarów. Pierwszym kosmicznym turystą był milioner Dennis Tito – Amerykanin, który poleciał w kosmos w 2001 roku. Po Tito w kosmosie przebywali także jako turyści obywatel RPA Mark Shuttleworth oraz amerykański biznesmen Greg Olsen

Źródło: Metro

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *