TTG Polska Dziennik Turystyczny

Pseudoprzewodnicy bez szans !

Od kilku lat najbardziej atrakcyjne miasta w Polsce walczą z działalnością nieuczciwych przewodników, którzy wykorzystują sezon letni na świadczenie usług przewodnickich niezgodnie z Ustawą o usługach turystycznych. Najlepiej poradziło sobie z tym problemem Trójmiasto, ale i Warszawa nie pozostaje w tyle.

Jak zapewnia Prezes Warszawskiego Oddziału Przewodników PTTK i Wiceprezes Warszawskiej Izby Turystyki (WIT) – Elżbieta Strzępek, dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego oraz wspólnej akcji WIT i PTTK, od początku lipca w najbardziej atrakcyjnych miejscach w stolicy są prowadzone kontrole z udziałem policji i dwóch uprawnionych przewodników znających języki obce. Działający „na czarno” nie mają szans, bo w przypadku gdy zostaną przyłapani na gorącym uczynku grozi im wysoka kara grzywny, a w wielu przypadkach mogę mieć cofnięte uprawnienia.

Na podstawie rozporządzenia MG z dnia 17 stycznia 2006 r. w Polsce jest dziesięć miast zamkniętych (w tym takie jak: Warszawa, Gdańsk, Sopot, Kraków, Lublin, Łódź, Toruń czy Szczecin), w których  mogą oprowadzać turystów polskich i zagranicznych wyłącznie przewodnicy z danego miasta. Zdarzają się przypadki, że nielegalną działalność uprawiają też w Warszawie przewodnicy z Niemiec, Rosji czy Hiszpanii.

W dniu 29 lipca br.  rusza kolejny kurs przewodnicki. Cena nie zmieniana od wielu lat wynosi 1200 PLN (zgłoszenia 022 629-28-40) . Warszawski Oddział Przewodników PTTK  stawia na młodą kadrę. Mamy znakomitych ludzi, władających tak nietypowymi językami jak japoński, arabski  czy hebrajski. Obsługujemy grupy w 23 językach obcych. W dniu 2 września robimy kolejną imprezę „Łazienki w blasku świec”, a od 22 lipca rusza specjalny turystyczny autobus numer 100, w którym nasi renomowani przewodnicy będą oprowadzali turystów w języku angielskim – dodaje Elżbieta Strzępek.

BT

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *