Minął maj, mamy czerwiec, za nami dwa długie weekendy, a wakacje już niedługo. W ferworze przygotowań do wyjazdu zdarza się, że zapomnimy sprawdzić datę ważności paszportu lub spóźnimy się z wyrobieniem tego dokumentu na czas, a okres oczekiwania na paszport przy standardowej procedurze trwa do 30 dni.
A co jeśli się zagapimy i nie zdążymy wyrobić paszportu z uwagi na krótki czas do podróży lub zapomnimy sprawdzić ważności, a termin ten upłynie? Czy przepadnie nam wycieczka?
Otóż nie. Z pomocą przychodzi nam otwarty od roku przez MSWiA punkt paszportowy na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina, który mieści się w hali odlotów na terminalu A i czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00.
Tu podróżni, którzy zgubili, zapomnieli, minął okres ważności lub został skradziony paszport mogą uzyskać dokument tymczasowy, który uprawnia do przekroczenia granicy. Paszport tymczasowy mogą uzyskać również osoby, które zgubiły, zapomniały, został skradziony lub stracił ważność dowód osobisty, co w takim przypadku ułatwia podróż do krajów Unii Europejskiej.
Ważność paszportu tymczasowego nadawana jest w zależności od wymogów kraju docelowego, nawet do 10 lat i można na nim przekraczać granicę wielokrotnie.
Wymogiem uzyskania tymczasowego dokumentu w punkcie na lotnisku jest posiadanie biletu lotniczego oraz złożenie wniosku. Koszt uzyskania paszportu wynosi 30 zł, okres oczekiwania trwa ok. 20 minut, a płatność odbywa się wyłącznie kartą.
Najwięcej paszportów tymczasowych wydano w lipcu 2023 roku — aż 1 894. Kolejne miesiące także przyniosły znaczną liczbę wydanych dokumentów, z sierpniem 2023 roku na czele z 1 846 paszportami. Rekordowy dzień przypadł na piątek 12 stycznia 2024 roku, kiedy to wydano 131 dokumentów.
Bartosz Karwacki