TTG Polska Dziennik Turystyczny

Rekord lotniska w Gdańsku

Ponad 204 tysiące pasażerów obsłużył w pierwszym kwartale 2006 roku Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. 

Oznacza to, że liczba pasażerów wzrosła aż o 71,1 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2005 roku – poinformowało lotnisko w komunikacie przesłanym PAP.

W I kwartale 2005 roku lotnisko obsłużyło 119.5 tys. pasażerów.

Tak duży wzrost możliwy był głównie dzięki uruchomieniu nowych połączeń lotniczych w jesienno – zimowym rozkładzie lotów. Przede wszystkim na dynamikę wzrostu wpływ miało uruchomienie połączenia z Gdańska do Londynu Stansted i Frankfurtu Hahn (Ryanair), Oslo (Norwegian Air) i Sztokholmu (Wizz Air i Ryanair). Pasażerów szybko zyskują uruchomione dopiero w marcu br. nowe połączenia do Lubeki i Liverpoolu (Wizz Air) – informuje lotnisko w komunikacie.

W efekcie wzrostu liczby połączeń niskokosztowych pierwsze miejsce pod względem udziału w rynku przewozów pasażerskich mają obecnie trasy z Gdańska do Londynu – pasażerowie latający na podlondyńskie lotniska w Luton i Stansted stanowili aż 31 proc. ruchu pasażerskiego w Gdańsku.

Na drugim miejscu pod względem popularności lotów znajduje się Warszawa, obsługiwana przez narodowego przewoźnika PLL LOT – 20,6 proc. pasażerów obsłużonych przez lotnisko w Gdańsku.

Mimo przekroczenia przez przewoźników niskokosztowych 50- procentowego udziału w rynku przewozów pasażerskich, stabilny wzrost na trasach z Gdańska notują wszystkie tradycyjne linie lotnicze. Na uwagę zasługuje zwłaszcza znaczny wzrost liczby pasażerów na połączeniu z Gdańska do Hamburga. Odnotowano tu ponad 20-procentowy wzrost ruchu pasażerskiego. Podobny wzrost nastąpił na linii z Gdańska do Frankfurtu i Monachium.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *