TTG Polska Dziennik Turystyczny

Rekord lotniska w Gdańsku

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużył 532,8 tys. pasażerów. To o 88 proc. więcej niż w tym samym okresie 2005 roku. Najpopularniejszym połączeniem lotniczym z Gdańska pozostaje kierunek londyński obsługiwany przez samoloty przewoźników Wizz Air i Ryanair. W ciągu półrocza z tego połączenia skorzystało 131,6 tys. pasażerów – aż o 84,6 tys. więcej niż w tym samym okresie 2005 roku.

Nie słabnie też popularność krajowego połączenia lotniczego do Warszawy. W pierwszym półroczu skorzystało z niego 99,5 tys. osób. To o prawie 10 proc. więcej niż w I półroczu 2005 roku.

Rośnie liczba pasażerów korzystających z połączeń lotniczych do Frankfurtu. Mimo, że spośród ponad 58 tys. pasażerów aż 25 tys. osób to klienci taniego przewoźnika Ryanair, to tradycyjny przewoźnik liniowy – LOT zanotował na tej trasie ponad 9-procentowy wzrost przewozów.

Rozwijają się także tanie połączenia do innych miast: Dortmundu, Sztokholmu i Oslo, a także uruchomione w tym roku linie do Liverpoolu, Dublina, Kolonii, Glasgow i Edynburga.

Mimo szybkiego rozwoju tanich połączeń lotniczych, na spadek liczby pasażerów nie narzekają także tradycyjni przewoźnicy, obsługujący loty do: Kopenhagi (SAS), Monachium (LOT/Lufthansa) i Hamburga (LOT).

Szybko też rośnie liczba pasażerów w przewozach nieregularnych. Z takich przewozów – głównie turystycznych lotów czarterowych z Gdańska do miejscowości wypoczynkowych nad Morzem Śródziemnym – skorzystało ponad 18 tys. pasażerów – o 18,7 proc. więcej niż w tym samym okresie 2005 roku.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *