TTG Polska Dziennik Turystyczny

Rekordowa liczba Polaków odwiedziła Hiszpanię

Hiszpania
Fot. Unsplash

W roku 2022 padł rekord w przyjazdach polskich turystów do Hiszpanii. Kraj ten odwiedziło około 1,5 miliona Polaków.

W 2022 r. padł rekord w liczbie Polaków odwiedzających Hiszpanię, który wyniósł 1.546.163 turystów, co stanowi 2,15% ogólnej liczby turystów zagranicznych podróżujących do Hiszpanii. Dane te to szcunki Narodowego Instytutu Statystycznego opracowane na podstawie badań ruchu turystycznego na granicach (FRONTUR). Liczby te oznaczają wzrost o 13% w porównaniu z rokiem 2019 (poprzedzającym pandemię COVID-19, w którym również odnotowano rekordową liczbę przyjazdów) oraz o 88% w porównaniu z rokiem 2021.

W sumie w 2022 roku Hiszpanię odwiedziło 71,5 miliona zagranicznych gości.

Polscy turyści wydali w 2022 r. podczas pobytów w Hiszpanii łącznie 2.204 mln euro, co stanowi 2,6% całkowitych wydatków dokonanych przez turystów zagranicznych w Hiszpanii. Średnie dzienne wydatki wzrosły do 169 Euro, co również jest rekordową kwotą i stanowi wzrost o 9,3% w porównaniu z rokiem 2021r.

Dzięki tym liczbom Polska umacnia swoją pozycję jako jeden z głównych rynków wyjazdowych do Hiszpanii, wykazując przy tym ogromną dynamikę i potencjał wzrostowy. Należy pamiętać, że już w 2021 roku Polska była rynkiem europejskim, który wykazał stosunkowo największe ożywienie w podróżach do Hiszpanii.

Wśród głównych hiszpańskich destynacji wybieranych przez Polaków w 2022 roku, według badania FRONTUR, prym wiodą Wyspy Kanaryjskie, gdzie przyjechało ponad 429 tys. polskich turystów, co oznacza wzrost o 14,26% w porównaniu z rokiem 2019. Na drugim miejscu plasuje się Katalonia z 303 tysiącami turystów oraz Baleary z prawie 258 tysiącami turystów. Destynacja ta, odnotowała wzrost o 67% w porównaniu z 2019 r.

W 2022 roku główne aktywności realizowane przez polskich turystów w Hiszpanii to wizyty w miastach (73%), korzystanie z plaży (71%), zakupy (62%) oraz odwiedzanie obszarów przyrodniczych (42%), co pokazuje duże zainteresowanie polskiego turysty zróżnicowaną ofertą turystyczną hiszpańskich destynacji.

Perspektywy na rok 2023 są równie pozytywne dzięki powrotowi do normalności w podróżowaniu i zwiększeniu liczby połączeń. W tym sezonie zimowym można było dolecieć do Hiszpanii bezpośrednimi lotami komercyjnymi z sześciu miast polskich (Warszawa, Kraków, Katowice, Poznań, Gdańsk i Wrocław) do jedenastu miejsc docelowych w Hiszpanii (Madryt, Barcelona, Malaga, Alicante, Walencja, Sewilla, Girona, Lanzarote, Gran Canaria, Fuerteventura i Teneryfa).

Autor: Jerzy Niemociński / Mat. pras.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *