TTG Polska Dziennik Turystyczny

Rosja przewiduje gwałtowny wzrost turystyki. Czy to realne?

Podróż po Rosji
Fot. Unsplash

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Rosji chce zwiększyć liczbę turystów odwiedzających Federację Rosyjską do 16 milionów do 2030 roku.

Dyrektor rosyjskiego organizatora wycieczek Intourist i szef komitetu Stowarzyszenia Organizatorów Turystyki Rosji (ATOR) przewidział znaczny wzrost przyjazdów turystycznych do Rosji w 2024 r.

Według wysokiego rangą urzędnika ds. turystyki do Rosji od stycznia do września 2023 r. przybyło około 430 tys. turystów z zagranicy. Większość z nich przyjechała w ramach zorganizowanych grup turystycznych z Chin, Wietnamu, Indii, Indonezji, Iranu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ponadto turyści indywidualni pochodzili z Ameryki Łacińskiej, Bliskiego Wschodu i Europy.

Urzędnik przypisał wzrost turystyki międzynarodowej w Rosji dwóm kluczowym czynnikom: wdrożeniu programu wiz elektronicznych oraz dewaluacji rubla, której efektem są atrakcyjniejsze ceny hoteli i usług.

Wprowadzone w sierpniu wizy elektroniczne usprawniają podróż do Rosji obywatelom 55 krajów. Procedura składania wniosków trwa cztery dni i odbywa się za pośrednictwem portalu internetowego lub aplikacji mobilnej. Wizy te umożliwiają jednorazowy wjazd do Rosji na maksymalny okres dwóch tygodni i kosztują około 52 dolarów.

Rosyjskie e-wizy zyskały dużą popularność wśród turystów z Indii, Turcji, Chin, Iranu, Wietnamu, Arabii Saudyjskiej, Singapuru, Holandii, Francji, Włoch i Hiszpanii. Dodatkowo Rosja wdrożyła bezwizowe wycieczki grupowe z Chinami i Iranem oraz rozszerzyła ofertę na Indie.

Według szefa komisji Stowarzyszenia Organizatorów Turystyki Rosji, przewidywany jest gwałtowny wzrost turystyki zagranicznej w roku 2024, przy wzroście od 3 do 4 razy większym niż obecnie. Oczekuje się, że większość turystów będzie pochodzić z krajów azjatyckich.

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Rosji ogłosiło również, że zamierza zwiększyć liczbę turystów odwiedzających Federację Rosyjską do 16 milionów do 2030 r. Przewiduje się, że przyjeżdżający zagraniczni turyści będą pochodzić z 17 „krajów priorytetowych” na Bliskim Wschodzie i w Azji.

 

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *