TTG Polska Dziennik Turystyczny

Rowerem przez Śląskie. Nowe mapy szlaków rowerowych

Szlak Orlich Gniazd, Fot. Jakub Krawczyk

Długo wyczekiwane mapy szlaków rowerowych w województwie śląskim są już dostępne!

Śląska Organizacja Turystyczna  w ramach cyklu Rowerem przez Śląskie wydała 5 map turystycznych, prezentujących najlepsze szlaki rowerowe: na Śląsku Cieszyńskim i w Beskidach, w Krainie Górnej Odry, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w północno-zachodniej części województwa śląskiego oraz w jego części centralnej: Aglomeracji Górnośląskiej oraz Zagłębiu Dąbrowskim. Na ten moment czekało wielu miłośników rowerów z całej Polski, gdyż takiego wydawnictwa dla rowerzystów w naszym regionie dawno nie było.

Opracowanie oraz publikacja map jest odpowiedzią na zainteresowanie aktywnym wypoczynkiem wśród turystów, ale też dla mieszkańców naszego regionu – mówi Agnieszka Sikorska, dyrektor biura Śląskiej Organizacji Turystycznej i dodaje: – Cały czas podczas różnego rodzaju działań promocyjnych jesteśmy zasypywani pytaniami o informacje dot. szlaków rowerowych. Rower to nie tylko sposób na szybsze dotarcie do miejsca przeznaczenia, ale także sposób na spędzania wolnego czasu i poznawania nowych miejsc. Ostatnio nasze wycieczki rowerowe bardzo mocno się wydłużyły. Trasy rowerowe o dystansie 30-50 km już na nikim nie robią wrażenia, a są i tacy dla których nawet dystans 100 km to nie jest super wyczyn. Województwo śląskie, które nie jest jednorodne pod względem krajobrazowym, oferuje turystom prawdziwy kalejdoskop widokowych wrażeń: od górskich obszarów Beskidów i Śląska Cieszyńskiego, poprzez rozległe przestrzenie leśne i polne na północy, po urokliwe doliny rzeczne, jeziora i stawy w Krainie Górnej Odry, po bajkowe plenery jurajskie.

Pętla Lasy Rudzkie, Fot. M. Giba

Nowy cykl wydawniczy prezentuje najlepsze szlaki rowerowe w województwie śląskim, podając ich parametry techniczne i profile wysokościowe. Są wśród nich m.in. Żelazny Szlak Rowerowy, Wiślana Trasa Rowerowa, Pętla Lasy Rudzkie, Liswarciański Szlak Rowerowy, Folga na zakolu, Leśno Rajza i Rowerowy Szlak Orlich Gniazd, ale również wiele innych szlaków rowerowych polecanych  w poszczególnych subregionach. Przy każdej polecanej trasie rowerowej znajduje się kod QR, odnoszący się do śladu GPX, który można pobrać. Poza tym, każda mapa prezentuje sieć istniejących tras rowerowych na danym obszarze, a także pobliskie atrakcje turystyczne, stacje kolejowe i parkingi, dzięki czemu można zaplanować własne wycieczki po różnych częściach województwa śląskiego.

Równocześnie z publikacją map stworzony został serwis tematyczny dedykowany rowerom www.na-rower.pl, w którym znajdują się opisy wszystkich zewidencjonowanych szlaków rowerowych w województwie śląskim, a także propozycje wycieczek dla rowerzystów o różnym stopniu zaawansowania, w tym dla rodzin z dziećmi.

Mapki są stale dostępne w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach ul. Rynek 13 oraz dystrybuowane na targach turystycznych i wydarzeniach promocyjnych w Polsce, w których bierze i brać będzie udział Śląska Organizacja Turystyczna.

Beskid Ślaski, Cieńków, Fot. Damian Berłowski

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *