TTG Polska Dziennik Turystyczny

Ruch na europejskich lotniskach powraca do poziomu sprzed pandemii

Lotnisko
Fot. Unsplash

Europejskie podróże lotnicze zmierzają w kierunku pełnego ożywienia po pandemii Covid-19, pomimo wyższych cen biletów.

Z najnowszych danych ACI Europe – stowarzyszenia, które wspiera interesy europejskich portów lotniczych – wynika, że ruch pasażerski w październiku wzrósł o 11,7% w porównaniu z tym samym miesiącem 2022 r. i był tylko o 1,7% niższy niż w październiku 2019 r.

Wzrost ten nastąpił pomimo tego, że ceny biletów lotniczych w październiku były o 36% wyższe niż w tym samym miesiącu 2019 r.

– Wypoczynek, odwiedzanie przyjaciół i krewnych oraz podróże mieszane były kluczowymi czynnikami napędzającymi popyt, przedłużając dynamikę zwykle związaną ze szczytowymi miesiącami letnimi. Mimo iż podróże służbowe są nadal poniżej poziomu, jaki był kiedyś, przyczyniły się również w pewnym stopniu do ogólnych wyników porównywalnych do tych sprzed pandemii – powiedział Olivier Jankovec, dyrektor generalny ACI Europe.

Najlepiej radzą sobie kraje, które w dużym stopniu opierają się na turystyce przyjazdowej – w październiku liczba pasażerów w Grecji wzrosła o 21% w porównaniu z 2019 r., podczas gdy w Portugalii w tym samym okresie odnotowano wzrost o 16%.

Na lotniskach we Włoszech i Hiszpanii ruch był o 8% większy niż w październiku 2019 r., natomiast gorsze wyniki notują Wielka Brytania (spadek o 2%), Francja (spadek o 3%) oraz Niemcy (spadek o 16%) w porównaniu z danymi z 2019 r.

Londyńskie lotnisko Heathrow w październiku wzmocniło swoją pozycję najbardziej ruchliwego europejskiego lotniska.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *