TTG Polska Dziennik Turystyczny

Sardynia – słońce Europy

Sardynia

Druga największa wyspa Morza Śródziemnego przyciąga plażami, należącymi do najpiękniejszych na świecie. Słońce świeci tutaj przez ponad 300 dni, a ludzie należą do najdłużej żyjących. Sardynia fascynuje tajemniczą kulturą nuragów oraz bogatą historią. Okazuje się, że Sardynia może być trakcyjna także zimą.

Dwie i pół godziny. Tyle czasu potrzebujemy, aby dolecieć bezpośrednio na Sardynię. Jest to możliwe także zimą. Dzięki temu można się przenieść w krótkim czasie w świat odmienny od zimowego polskiego krajobrazu.

Łagodny klimat la dolce vita

Na przełomie grudnia i stycznia na Sardynii codziennie świeci słońce, a średnia temperatura w cieniu wynosi 15 stopni Celsjusza. Już to może być doskonałym argumentem do spędzenia tutaj okresu świąteczno-noworocznego. Słońce, błękit morza i śródziemnomorska roślinność mogą skutecznie poprawić nastrój i poczuć klimat słodkiego życia.

W przeciwieństwie do swojej większej siostry, Sycylii, Sardynia jest mniej zaludniona i bardziej klimatyczna. Cagliari, stolica wyspy liczy ok. 150 tys. mieszkańców, a cała metropolia jest wielkości Wrocławia. Jest to największy ośrodek wyspy. Mieszka tutaj ok. dwóch trzecich mieszkańców wyspy.

W mieście panuje spokojna i leniwa atmosfera, nawet w środku sezonu. Klimatycznie jest także w zimie. Nie ma tutaj wielkich centrów handlowych, reklam i przedświątecznej gorączki. Można odnieść wrażenie, że Sardyńczycy nie za bardzo przejmują się świętami. Dekoracje świąteczne są dość oszczędne. Nie poczujemy zmęczenia czy przesytu. Można za to doświadczać przyjemnego kawiarnianego życia, spokoju pommerigio (zwanego także zamiennie sjestą).

Sardynia

Odmienność kulturowa

Wprawdzie Sardynia jest częścią Włoch i większość mieszkańców posługuje się językiem Dantego, jednak wydaje się mniej „włoska”. Ta odmienność związana jest z historią i przynależnością do Królestwa Hiszpanii. Słychać to dobrze w języku sardyńskim, któremu bliżej do hiszpańskiego.

Cała wyspa usiana jest tajemniczymi budowlami, zwanymi nuragami – pozostałościami starożytnej cywilizacji nuragijskiej. Uważa się, że mogła tutaj znajdować się opisywana przez Platona Atlantyda.

Niektórzy uważają, że na Sardynii nie jada się pizzy. Takie treści można znaleźć w niektórych przewodnikach turystycznych. Tymczasem pizzerie można tutaj spotkać na każdym rogu, jak wszędzie. Kuchnia sardyńska ma jednak swoją odmienność. Przykładem jest choćby pane carasau – chleb przypominający dobrze znaną macę, czy gorzki miód w drzewa truskawkowego. Znane i cenione są sardyńskie sery, jak Pecorino Sardo DOP, a także mocne wina. W wielu miejscach można spotkać lokale specjalizujące się w kuchni sardyńskiej.

Wszystkie plaże

Plaże są niewątpliwym atutem Sardynii. Są piaszczyste, długie, często na mierzejach odgradzających morze od słonych zbiorników wodnych, królestwa różowych flamingów i innych ptaków wodnych. Biały wapienny piasek w połączeniu z wodą morską i odbijającym się błękitem nieba daje ten niezwykle intensywny kolor sardyńskiego morza.

Wprawdzie w sezonie plaże są gwarne i tłoczne, w zimie można tutaj spotkać nielicznych spacerujących i jeszcze mniej amatorów kąpieli morskich. Woda Morza Śródziemnego ma tutaj ok. 16 stopni Celsjusza. Nie zachęca to do kąpieli, jednak nie wyklucza spokojnego plażowania na ciepłym i miękkim piasku.

Brak tłumów turystów jest atutem, który z pewnością docenią introwertycy i miłośnicy spokojnego wypoczynku. Zachętą mogą być także ceny noclegów, które są w tym okresie do 70 procent niższe niż w szczycie sezonu letniego.

Nie można mieć wszystkiego

Mniej turystów na wyspie i mniej odwiedzających obiekty kulturalne powoduje, że część z nich zamyka się na sezon zimowy. Niektóre otwierają się tylko na weekendy. Nie jest dostępna część usług, np. zawieszone zostały połączenia autobusowe do nadmorskich miejscowości turystycznych. Mniejszą dostępność mają inne usługi turystyczne, jak zwiedzanie z przewodnikiem lub transport turystyczny. Zmienia się to, kiedy do portu w Cagliari zawija wycieczkowiec.

Do stolicy Cagliari dolecimy w zimie bezpośrednio z Krakowa liniami Ryanair.

Z ofertą turystyczną Sardynii będzie można zapoznać się podczas ITB Berlin 2024. Sardegna Turismo będzie jednym z wystawców ENIT – Włoskiej Krajowej Izby Turystycznej (hala 1.2, stoisko 107).

Oprac. i foto: Agnieszka Nowak i Leszek Nowak (www.2ba.pl)

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *