TTG Polska Dziennik Turystyczny

SAS wprowadza kontrolę biometryczną

Skandynawskie Linie Lotnicze SAS przygotowują się do wprowadzenia już jesienią tego roku pierwszego elementu systemu biometrycznej identyfikacji pasażerów.

Będzie to kontrola odcisków palców, potwierdzająca, że pasażer, który nadał bagaż, jest tą samą osobą, która zamierza następnie wejść na pokład samolotu. Kontrola ta zostanie wprowadzona po raz pierwszy na szwedzkim krajowym lotnisku w Lulea, nadbałtyckim mieście położonym w odległości ok. 900 km na północny wschód od Sztokholmu. Zastosowany tam system działa automatycznie. Oddając bagaż pasażer kładzie palce na czytniku, który zapamiętuje linie papilarne. Podobny czytnik jest zamontowany przy wejściu do samolotu. W pamięci komputera wizerunek linii papilarnych jest przechowywany jedynie chwilowo. Jest automatycznie kasowany, gdy dokonana zostanie weryfikacja.

SAS przygotowuje się do wprowadzenia systemu kontroli biometrycznej na całym obszarze swego działania, czyli oprócz Szwecji również w Danii i Norwegii. Norwegowie muszą jednak najpierw zmodyfikować swoje prawo, bowiem obecnie przepisy bardzo ograniczają tam możliwość identyfikowania osób na podstawie danych biometrycznych.

Wirtualne Media

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *