TTG Polska Dziennik Turystyczny

Specjaliści zbadają, jak odchyla się Krzywa Wieża w Toruniu

Specjaliści zmierzą, jakie jest odchylenie od pionu Krzywej Wieży w Toruniu – poinformował miejski konserwator zabytków Lech Narębski. Pomiary słynnej średniowiecznej baszty ostatni raz przeprowadzano w latach 70. ub. wieku. Do pionu brakowało jej wówczas 1,4 m.

Budowla raczej jest stabilna, jednak z dbałości o zabytek trzeba to ustalić precyzyjnymi pomiarami geodezyjnymi. Ich wynik podany będzie z dokładnością do setnych milimetra – powiedział Narębski. Pomiary zostaną przeprowadzone jesienią. Miejski konserwator zapowiedział, że od tej pory będą one cyklicznie powtarzane.

W Europie krzywe wieże są w Pizie we Włoszech, w Ząbkowicach Śląskich i w Toruniu. Ta ostatnia powstała w XIV w. jako 15- metrowa baszta wśród murów obronnych. Już w trakcie budowy odchyliła się od pionu o 15 stopni. Powodem było piaszczyste podłoże; baszta pochylała się tak długo, aż znalazła oparcie na twardszym gruncie.

Do XVIII w. pełniła funkcje obronne. Następnie mieścił się w niej karcer dla kobiet. W XIX w. wieżę przebudowano na kuźnię i mieszkanie dla rusznikarza, a w drugiej połowie tego stulecia całkowicie przeznaczono ją na potrzeby mieszkalne. Zastąpiono wówczas gotycki czterospadowy dach nowym – pulpitowym. W latach 60. XX w. Krzywa Wieża była siedzibą stowarzyszeń kulturalnych. Obecnie mieści się w niej kawiarenka i sklepik z pamiątkami.

Źródło: wp.pl

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *