W 2023 r. do Rzecznika Praw Pasażerów przy Prezesie Urzędzie Lotnictwa Cywilnego (ULC) wpłynęło 4405 wniosków o pozasądowe rozwiązanie sporu pasażerskiego (tzw. wnioski ADR – Alternative Dispute Resolution).
W roku 2023 przeprowadzone zostały postępowania ADR z wniosków, które wpłynęły w 2021 r. i 2022 r. oraz rozpatrzone zostały wnioski złożone w roku 2023, co do których Rzecznik odmówił przeprowadzenia postępowania ADR / pozostawił wniosek bez rozpoznania.
Zdecydowana większość wniosków (ok. 90%) tematycznie dotyczyła odszkodowania z tytułu zakłóconego lotu oraz zwrotu za bilet w związku z odwołanym lotem. W pozostałych przypadkach przedmiot sporu najczęściej dotyczył zwrotu kosztów poniesionych przez pasażerów, wynikających z braku zapewnienia opieki przez przewoźnika w czasie oczekiwania na opóźniony lub alternatywny lot.
W roku 2023 rozpatrzone zostały 3902 wnioski. Liczba pasażerów, których te wnioski dotyczą jest jednak dużo większa, ponieważ jeden wniosek dotyczy zazwyczaj 2-4 pasażerów. Były też takie, które dotyczyły kilkunastu pasażerów.
W przypadku 1915 wniosków (49%) Rzecznik pozostawił wniosek bez rozpoznania lub odmówił przeprowadzenia postępowania ADR głównie z powodu, że wniosek został złożony do niewłaściwego organu, przedmiot wniosku wykraczał poza kompetencje Rzecznika lub wniosek został złożony po terminie przewidzianym przepisami ustawy Prawo lotnicze.
Rzecznik doprowadził do zawarcia ugód przez przewoźników lotniczych z 503 pasażerami (w 245 sprawach – 25,74%) na łączną kwotę: 642.550,50 zł.
W 475 przypadkach (49,89 %) przewoźnik lotniczy nie przychylił się do propozycji pasażera głównie w zakresie wypłaty odszkodowania, zazwyczaj powołując się na brak takiego obowiązku z uwagi, że zakłócenie lotu nastąpiło z powodu okoliczności nadzwyczajnych, niezależnych od przewoźnika lotniczego, co w świetle przepisów rozporządzenia 261/2004/WE, zwalnia przewoźnika z obowiązku wypłaty odszkodowania.
W 230 sprawach (24,16 %) przewoźnik lotniczy nie ustosunkował się do wniosku pasażera i jego propozycji rozwiązania sporu.
W 2 postępowaniach (0,21 %) pomimo podjętych mediacji między stronami, ostatecznie nie doszły one do porozumienia.
Sprawozdanie, które corocznie jest publikowane do 30 kwietnia, zawiera również zalecenia zarówno dla przewoźników lotniczych jak i wnioskodawców, których wdrożenie pomogłoby ograniczyć liczbę najczęściej powtarzających się sporów i problemów.
Pełna treść sprawozdania dostęna TUTAJ.