TTG Polska Dziennik Turystyczny

Sukces targów ITB Berlin. Zapowiada się doskonały rok dla branży turystycznej

ITB Berlin 2024
Fot. Messe Berlin

Pomimo globalnego kryzysu branża turystyczna zgromadzona na targach ITB Berlin 2024 z optymizmem patrzy w przyszłość – chęć podróżowania nie słabnie. Najważniejszymi tematami poruszanymi podczas targów były rosnące znaczenie sztucznej inteligencji, niedobór wykwalifikowanej kadry oraz kwestie klimatyczne.

Wszystko wskazuje na sukces tegorocznych targów, które położyły wyraźny nacisk na kształtowanie przyszłości i po raz kolejny podkreśliły swoją rolę wiodącej międzynarodowej platformy dla biznesu, innowacji i tworzenia sieci kontaktów. Tegoroczna edycja ITB Berlin zgromadziła prawie 100 000 uczestników – wynik, który przekroczył oczekiwania w obliczu trudnych okoliczności na świecie. Ponad 5500 wystawców ze 170 krajów przez trzy dni zajmowało wszystkie 27 hal na terenach wystawowych w Berlinie.

– ITB Berlin po raz kolejny odzwierciedlają rozwój branży. Nastroje wśród wystawców, zwiedzających i prelegentów były przez cały czas bardzo pozytywne. Możemy się zgodzić, że chęć podróżowania zaspokaja stłumiony popyt po pandemii. Ani inflacja, ani wysokie ceny energii nie wydają się ograniczać popytu na podróże – powiedział Mario Tobias, dyrektor generalny Messe Berlin.

Dowodem na to, że branża jest siłą napędową innowacji, była między innymi Konwencja ITB Berlin, która odbyła się równolegle z trzydniowymi targami i zgromadziła znaczących uczestników oraz 400 międzynarodowych prelegentów. W sumie w panelach, dyskusjach, przemówieniach programowych i wykładach wzięło udział około 24 000 uczestników, co ponownie potwierdziło, że konwencja jest wiodącym międzynarodowym zespołem doradców w branży.

ITB Buyers Circle skupiające 1300 kupujących pełniło rolę barometru branżowego i podkreślało znaczenie targów turystycznych jako wiodącej platformy biznesowej. Wspólnie z firmą konsultingową Dr. Fried & Partner, ITB Berlin opracowało nowy Global Travel Buyer Index. W ankiecie zapytano kilkuset członków Buyers Circle o nastroje gospodarcze i ich cele biznesowe. Wyniki odzwierciedlały pozytywny nastrój w odniesieniu do sytuacji rynkowej i zapewniały optymistyczne perspektywy dla biznesu na najbliższe sześć miesięcy.

Targi ITB Berlin relacjonowało około 3200 akredytowanych dziennikarzy ze 103 krajów i ponad 300 blogerów. Targi po raz kolejny były miejscem spotkań polityków i dyplomatów z całego świata. Oprócz licznych delegacji tegoroczne targi ITB Berlin odwiedziło prawie 80 ministrów i sekretarzy stanu oraz 72 ambasadorów.

Szeroko dyskutowanym tematem była sztuczna inteligencja i jej potencjalne zastosowania. Po raz pierwszy na Konwencji ITB Berlin odbyła się dedykowana ścieżka AI, która została bardzo dobrze przyjęta przez uczestników wydarzenia. Powszechnie uznano, że żadna organizacja ani firma nie może już dłużej ignorować sztucznej inteligencji.

Glenn Fogel, dyrektor generalny Booking Holdings, jest pewien, że sztuczna inteligencja może być bardziej pomocna podczas planowanie podróży. Charuta Fadnis, wiceprezes firmy Phocuswright, również potwierdziła rosnące znaczenie sztucznej inteligencji i spersonalizowanych aplikacji turystycznych. AI już poprawia sprzedaż, natomiast zdaniem Fadnis wykorzystanie wirtualnych agentów i połączenie sztucznej inteligencji z technologiami blockchain będzie kluczem do zapobiegania nadużyciom.

Uczestnicy konwencji zgodzili się również, że nie można ignorować spraw związanych z klimatem. Jeremy Sampson, dyrektor generalny Travel Foundation, zaapelował do branży turystycznej, aby dążyła do zerowej emisji netto do 2030 r. W jego badaniu zatytułowanym „Envisioning Tourism in 2030 and Beyond” nakreślono dynamiczną ścieżkę, skupiającą się na regulacji podróży lotniczych i 40 działań na rzecz osiągnięcia zrównoważonej turystyki do 2050 r.

Sztuczna inteligencja była także ważnym tematem Radaru Innowacji ITB, który w tym roku obchodził swoją drugą edycję. Skupiono się na 16 przyszłościowych innowacjach zaprezentowanych przez wizjonerów branży. Obejmowały one usługi B2B dla branży hotelarsko-gastronomicznej i specjalistów z branży turystycznej, a także koncepcje zrównoważonego rozwoju.

Tegoroczny kraj partnerski, Oman, zaprezentował się w hali 2.2 na ponad 800 metrach kwadratowych. W poniedziałkowy wieczór odbyła się tradycyjna gala otwarcia ze spektakularnym widowiskiem, które wzbudziło ogromny podziw. Około 3000 gości było świadkami bogatej prezentacji atrakcji przyrodniczych, kulturowych, a zwłaszcza muzycznych kraju. Azzan bin Qassim al Busaidi, Podsekretarz ds. Turystyki w Ministerstwie Dziedzictwa i Turystyki Omanu, podkreślił sukces swojego kraju w budowie infrastruktury turystycznej oraz zachwalał dziedzictwo kulturowe i atrakcje przyrodnicze Sułtanatu. W 2023 r. Oman odwiedziło cztery miliony gości, co oznacza wzrost o 22% w porównaniu z 2022 r. Dodał, że przy rozbudowie infrastruktury turystycznej z wielką uwagą uwzględniono zrównoważony rozwój i różnorodność.

– Pomimo całej euforii i pozytywnego nastawienia wszyscy uczestnicy byli świadomi ogromnych wyzwań stojących również przed branżą turystyczną. Słowo „Razem” w tegorocznym haśle podkreśla fakt, że jedynie działania społeczne mogą stawić czoła wyzwaniom stojącym przed branżą turystyczną – powiedział Mario Tobias.

W ostatnich miesiącach, po inwazji na Ukrainę, nastąpił kolejny konflikt geopolityczny na Bliskim Wschodzie, co jeszcze bardziej zwiększyło niepewność co do pilności osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. Ukraina, Izrael i Palestyna były obecne na targach ITB Berlin. Na izraelskiej konferencji prasowej minister turystyki promował podróże do Izraela i zaapelował o wycofanie ostrzeżeń dotyczących podróży.

Po pandemii branża odnotowała pozytywny trend w regionie Azji i Pacyfiku. Jednym z przykładów były Chiny, które w tym roku świętowały swój powrót jako wystawca.

Podsumowując, uczestnicy targów ITB Berlin byli pełni pozytywnych oczekiwań na tegoroczny rozwój wydarzeń i spodziewją się dużej liczby wczesnych rezerwacji, szczególnie na lato 2024 r.

Ponowne otwarcie pięciu odnowionych hal umożliwiło szereg zmian i ulepszeń w wielu obszarach. Po raz pierwszy wszystkie kraje niemieckojęzyczne znalazły się pod jednym dachem i wspólnie zajmowały hub27. Na targach ponownie powitano Chiny, Liechtenstein i linie lotnicze Emirates, a także nowych wystawców: Dominikę, Kajmany i Disney Cruise Lines. Wielu wystawców rozbudowało swoje ekspozycje. Wśród nich znalazły się popularne kierunki wakacyjne, takie jak Włochy, Grecja i Turcja, a także wystawcy z rynków azjatyckiego, arabskiego i afrykańskiego.

Organizatorzy już teraz zapraszają na kolejną edycję tragów ITB Berlin, które odbędą się w dniach 4–6 marca 2025 r.

W przyszłym roku krajem partnerskim targów będzie Albania, wschodzący kierunek o ogromnym potencjale. Kierownictwo Messe Berlin i przedstawiciele Albanii oficjalnie przypieczętowali swoje partnerstwo podpisaniem umowy drugiego dnia targów.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *