TTG Polska Dziennik Turystyczny

Susza w Hiszpanii pozbawia statki wycieczkowe wody

Barcelona
Fot. Unsplash

Susza w Hiszpanii wpływa na branżę turystyczną kraju, w tym na biznes statków wycieczkowych zawijających do Barcelony.

W odpowiedzi na poważną suszę, która nawiedziła Katalonię, Międzynarodowe Stowarzyszenie Linii Rejsowych (CLIA) i jego członkowie osiągnęli porozumienie z portem w Barcelonie w sprawie zawieszenia dostaw wody dla statków wycieczkowych, z wyjątkiem sytuacji awaryjnych.

Hiszpania doświadcza obecnie największej suszy od 100 lat. Ma to wpływ zwłaszcza na region Katalonii, w tym Barcelonę, i rozciąga się na Andaluzję, najbardziej zaludniony region Hiszpanii. Susza spowodowała, że ​​Katalonia ogłosiła stan nadzwyczajny.

Zakres, w jakim brak poboru wody w porcie wpływa na statki wycieczkowe, zależy w dużej mierze od zdolności do produkcji wody na pokładzie. Statki wycieczkowe, tradycyjnie korzystające z portów w zakresie zaopatrzenia w słodką wodę, w ostatnich latach znacznie zmniejszyły pobór wody. Innowacje w zakresie produkcji wody, w tym parowniki i instalacje odwróconej osmozy, umożliwiają tym statkom niezależne wytwarzanie ponad 90 proc. zapotrzebowania na słodką wodę.

W porcie w Barcelonie zmniejszyło się pobieranie wody w ostatnich latach – z 50 proc. zawinięć w 2017 r. do mniej niż 30 proc. w 2022 r.  Celem na ten rok jest zmniejszenie liczby statków wycieczkowych wymagających wody podczas zawinięcia do 10 proc. Dotyczy to wszystkich statków zrzeszonych w CLIA, czyli Międzynarodowym Stowarzyszeniu Cruise Line, które obejmuje ponad 50 linii wycieczkowych.

Duże statki wycieczkowe mogą zużywać dziesiątki tysięcy galonów wody dziennie. Obejmuje to wodę do picia, gotowania, kąpieli, toalet, basenów i zjeżdżalni oraz innych atrakcji na pokładzie. Większość wody produkowana jest na pokładzie w procesie odsalania, dodatkowa ilość wody może być pobierana na przystankach portowych.

 

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *